Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze znalazł się w prestiżowym gronie 22 szpitali z całej Polski, które ponownie zostały wyróżnione certyfikatem „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Certyfikaty nadaje Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
Youssef Sleiman, dyrektor szpitala w Czerwonej Górze informuje, że odpowiednia terapia żywieniowa ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla pacjentów ciężko chorych, czyli chirurgicznych i onkologicznych.
– Żywienie dla pacjenta jest jednym z elementów leczenia. Bez prawidłowego żywienia trudno pacjenta leczyć. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów operowanych. W ich przypadku bez odpowiedniego żywienia gojenie się ran jest gorsze. Jeżeli chodzi o niedożywionych pacjentów np. z infekcjami leczenie antybiotykowe przynosi gorsze rezultaty – tłumaczy Youssef Sleiman.
Żywienie kliniczne polega na podawaniu odpowiednich dawek substancji odżywczych: białka, elektrolitów, witamin, pierwiastków, wody oraz zmodyfikowanego jedzenia naturalnego, płynnych diet przemysłowych doustnych lub dostarczanych do organizmu sztuczną drogą przez zgłębnik lub przetokę odżywczą – wyjaśnia Youssef Sleiman.
– Jeżeli pacjenci nie mogą przyjmować żywienia przez przewód pokarmowy otrzymują również żywienie pozajelitowe. Żywienie kliniczne pacjenci otrzymują codziennie. Wyliczane jest ono na podstawie ilości kalorii, białka i innych składników niezbędnych do poprawy ich stanu zdrowia – tłumaczy Youssef Sleiman.
W ubiegłym roku żywieniem klinicznym objętych było około 30 proc. pacjentów hospitalizowanych w szpitalu w Czerwonej Górze.
W województwie świętokrzyskim tylko jeszcze dwa szpitale mogą się poszczycić certyfikatem „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. To Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz szpital MSWiA w Kielcach.