Jazda we mgle, a więc w warunkach ograniczonej widoczności, jest niebezpieczna. Bezpieczeństwo na drodze można zwiększyć włączając światła przeciwmgielne. Kiedy można to zrobić?
Jesień to trudny okres dla kierowców. Wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu oraz poranne mgły w znacznym stopniu ograniczają widoczność. Niestety jesienią wiele osób ma problem z prawidłowym używaniem świateł przeciwmgłowych.
Światła przeciwmgłowe (potocznie zwane przeciwmgielnymi) to oświetlenie samochodowe przeznaczone do oświetlania drogi w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Wyróżnia się światła przeciwmgłowe: przednie (barwy białej lub żółtej selektywnej) i tylne (barwy czerwonej). Warunki używania świateł przeciwmgłowych, zarówno przednich jak i tylnych, określa Prawo o ruchu drogowym.
Używanie świateł przeciwmgłowych przednich
Zgodnie z przepisami kierujący pojazdem w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi) ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie lub oba te światła jednocześnie.
Na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami drogowymi kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Warto przypomnieć, że drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty. Są one oznaczone tabliczką T-5 wraz ze znakiem A-3 lub A-4.
Używanie świateł przeciwmgłowych tylnych
Tylnych świateł przeciwmgłowych kierowca może używać, w sytuacji gdy zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Jak to sprawdzić w praktyce? Słupki pikietażowe przy drogach, tzw. kilometrówki, są rozstawione co 100 metrów. Jeśli będąc przy jednym słupku, nie jesteśmy w stanie dostrzec kolejnego, to oznacza, że widoczność jest zbyt mała i należy włączyć światła przeciwmgielne. Trzeba jednak pamiętać, że w momencie poprawy widoczności koniecznie i niezwłocznie należy wyłączyć tego typu oświetlenie.
Sygnały dźwiękowe w czasie mgły
Przepisy dotyczące używania przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych określają również, że w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany – poza obszarem zabudowanym podczas mgły – dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.
Jakie kary?
Nieużywanie lub niewłaściwe używanie świateł na drogach publicznych jest wykroczeniem. Za nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości od 150 do 300 zł oraz trzema punktami karnymi. Za „naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych” mandat wynosi natomiast 100 zł oraz dwa punkty karne.