Jaka, ogromna porażka spotkała Aleksandra Wielkiego na ziemi Lechitów? Między innymi o tym opowiada kolejny odcinek „Kroniki dziejów Polski”, Wincentego Kadłubka. Będzie można go usłyszeć we wtorek (10 października) o godz. 20.50 na antenie Radia Kielce.
W poprzednim odcinku, jeden z narratorów, Mateusz opowiadał o zatargu między Polską, czyli Lechitami, a Aleksandrem Macedońskim, zwanym również Aleksandrem Wielkim. Jak przypomina prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, panowie polscy odrzucili przekazane im przez posłów Aleksandra polecenie przyjęcie jego zwierzchności i płacenia trybutu.
– Co więcej, wysłannicy Aleksandra zostali zabici – zdarto z nich skórę! Rozpoczęła się wojna, a wojska nieprzyjaciół niszczyły kraj. Gdy wielkimi krokami zbliżała się klęska, znalazł się zwykły człowiek, biegły w sztuce złotniczej, który wymyślił podstęp, zakończony zwycięstwem – wyjaśnia.
W dzisiejszym odcinku poznajemy dalsze losy bohaterów tej wojny. Drugi z narratorów, Jan, przywołuje list, który Aleksander Macedoński napisał do swojego nauczyciela, Arystotelesa oraz kpiącą jego odpowiedź.
„Żeby ciebie, ciągle zaniepokojonego o nasze położenie, wątpliwość i wahanie się utrzymywały w niepewności, wiedz, że doskonale powodzi się nam u Lechitów. Jest zaś sławne miasto Lechitów (…), które nazywają Caraucas (…). Nad tym miastem i nad sąsiednimi triumfowaliśmy zgodnie z życzeniem. W tym zaś liście, który mu odpisał Arystoteles, czytamy te słowa: pieśń głosi, że wraz ze swoimi odniosłeś triumf nad miastem Lechitów, Caraucas, lecz oby chwała tego triumfu nigdy była nie pomnożyła twoich tytułów do sławy (…) Odkąd bowiem doświadczyłeś lechickich Argyraspidów, blask twego słońca u wielu zagasł, a nawet zdawało się, że korona twego państwa się zachwiała”.
W tym odcinku dowiemy, co oznaczało imię Lestek, które otrzymał bohater Lechitów, i jakimi cechami charakteru się odznaczał.
„Kroniki dziejów Polski” Wincentego Kadłubka, w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na podcasty.radiokielce.pl.