Ulicami Kielc przeszedł we wtorek (10 października) „Marsz Życia i Nadziei”. Organizatorem był Świętokrzyski Klub „Amazonki” działający przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Adela Chojnacka, prezes klubu informuje, że marsz przypomina o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych. Od 1 listopada Ministerstwo Zdrowia obniżyło wiek kobiet, które będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. Dotychczas z tego badania mogły skorzystać panie od 50 do 69 roku życia, a od listopada kobiety w wieku 45–74.
– To jest bardzo dobra decyzja, ponieważ zachorowalność na nowotwory się zwiększa, a niestety obniża się wiek osób, których dotykają choroby. Do tej pory przyjmowano, że zachorowań na nowotwory jest najwięcej w przedziale wiekowym 50 – 70 lat. Gdy odwiedzamy chore na raka pacjentki w szpitalach, to niestety widzimy, że ten wiek w ostatnim czasie zdecydowanie się obniżył, przyznała Adela Chojnacka.
Najważniejsza jest profilaktyka, podkreślała biorąca udział w marszu Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.
– Musimy się badać, bo wcześnie wykryty nowotwór jest możliwy do wyleczenia. W marszu udział bierze wiele osób i my wszyscy pokazujemy, że warto się badać. Najważniejsza jest świadomość społeczna. Wierzymy, że dzięki temu iż zobaczą nas mieszkańcy Kielc, a przede wszystkim kielczanki, będą chętniej korzystały z profilaktyki dodała Anna Krupka.
Świętokrzyski Klub Amazonki, to organizacja, która już od 35 lat uświadamia nam wszystkim jak ważne są badania profilaktyczne. Te panie są również doskonałym przykładem tego, że nawet ciężką chorobę można wyleczyć, a trzeba ją tylko wykryć we wczesnym stadium, przyznał senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Amazonki są bardzo istotnym ogniwem w całym procesie diagnozowania i profilaktyki. Także w tym najważniejszym, czyli kiedy kobiety dowiadują się, że potrzebna jest operacja, kiedy boją się tej operacji i kiedy są już po zabiegu. To Amazonki przychodzą wtedy do nich, do szpitala żeby podtrzymać na duchu, by nauczyć je żyć w nowej sytuacji, przypomniał Krzysztof Słoń.
Wszyscy powinniśmy regularnie wykonywać badania profilaktyczne. To doskonała oręż na walkę z chorobą, powiedziała z kolei Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Choroby nowotworowe nie są dziś ograniczone wiekiem. Dlatego ważne jest, żeby mieć tę świadomość i wykonywać badania kontrolne. Musimy pamiętać, że im wcześniej wykryta nawet najcięższa choroba, najcięższy przypadek nowotworu, tym większe szanse na wyzdrowienie lub na przedłużenie sobie życia, zaznaczyła Renata Janik.
Warto brać udział w tego typu wydarzeniach, przyznał Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
– W tym marszu biorą udział panie, które pokonały chorobę i te, które są w trakcie jej leczenia. One pokazują, że nigdy nie wolno się poddawać i walczyć o swoje zdrowie. Przy dzisiejszej technologii, nastawieniu psychicznym i dbałości o styl życia można te choroby pokonać i szczęśliwie długo żyć, dodał Henryk Milcarz.
„Marszowi Życia i Nadziei” towarzyszyła kapela Scyzory Kielce.