Dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy placówek oświatowych i rodzice spotkali się w Chęcinach na konferencji pod hasłem „Dzieci i młodzież w kryzysie”.
Arleta Kepmka, kierownik Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych San Damiano w Chęcinach mówi, że coraz więcej dzieci boryka się z problemami zdrowia psychicznego. W ostatnim czasie przyczyniła się do tego m.in. pandemia i izolacja dzieci od rówieśników, ale także poluzowanie więzów rodzinnych.
– Rodzice też częściej interweniują. Wiedzą, że mogą znaleźć pomoc, więc tej pomocy szukają. Jest większa otwartość na te problemy. Pedagodzy szkolni, psycholodzy szkolni też interweniują i również przysyłają do nas, do poradni dzieci. Być może jest po prostu większa świadomość tego, że można tym dzieciom pomóc – mówi Arleta Kempka.
Robert Jaworski, burmistrz Chęcin podkreśla, że oznaki lęku wśród dzieci i młodzieży, nadmierna nerwowość, apatia, wycofanie, pogorszenie wyników w nauce, izolowanie się od rówieśników i spędzanie całych dni w domu, czy smutek – to sygnały, które powinny zaalarmować zarówno rodziców, jak i nauczycieli w szkole.
– Nie tylko strona finansowa się liczy, ale także relacje rówieśnicze i duchowość. Obserwuję czasami niepokojące zjawisko, kiedy na ławce siedzi grupa znajomych i nawet ze sobą nie rozmawiają, tylko są wpatrzeni w ekrany swoich telefonów komórkowych. To są też takie zwiastuny, nad którymi musimy pracować. Stąd zorganizowaliśmy to dzisiejsze spotkanie, które ma na pewno uwrażliwić nas, a być może i ocalić niejedno istnienie ludzkie – dodał Robert Jaworski.
Spotkanie dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zorganizowane w ramach przypadającego dzisiaj (10 października) Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyło się w Hali pod Basztami w Chęcinach.
Szacuje się, że już nawet 25 proc. dzieci i młodzieży ma problemy ze zdrowiem psychicznym.