Jak należy tworzyć strony internetowe, aby odpowiadały potrzebom osób niewidomych i słabowidzących? Co powinni wiedzieć urzędnicy oraz informatycy tworzący i obsługujący strony publicznych instytucji, aby usprawnić korzystanie z nich osobą niepełnosprawnym? Te i wiele innych kwestii było przedmiotem konferencji „Świat otwarty dla niewidomych”, która odbyła się w auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej.
Ewa Bąk z Fundacji Szansa dla Niewidomych podkreśla, że obecnie jednym z najpoważniejszych problemów, z którym borykają się niewidomi jest niedostateczna dostępność storn internetowych wielu instytucji publicznych oraz kulturalnych.
– Postanowiliśmy wspólnie z Politechniką Świętokrzyską oraz urzędem marszałkowskim zorganizować spotkanie poświęcone tej tematyce. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na obowiązujące standardy, jak powinno dostosowywać się strony internetowe, czym są standardy WCAG oraz jak nie należy tworzyć stron internetowych – mówi.
Z kolei niewidoma Milena Rot tłumaczy, że osoby borykające się z tym rodzajem niepełnosprawności mogą korzystać z Internetu za pomocą czytników ekranu lub w przypadku osób słabowidzących poprzez urządzenia powiększających wyświetlane treści.
– Dla słabowidzących, ważny jest kontrast oraz możliwość dostosowania wielkości czcionki. Z kolei w kwestii osób niewidomych ważne jest, aby wszystkie przyciski na stronie były właściwie nazwane. Ważne jest, aby np. kontakt do urzędu lub menu restauracji nie były wklejane na strony internetowe w formie graficznej. Wskazana jest forma tekstowa, ponieważ można ją łatwo przetworzyć poprzez czytnik ekranu – wyjaśnia.
Senator Krzysztof Słoń zwrócił uwagę, że sytuacja osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych z każdym rokiem jest coraz lepsza. Nadal jednak jest jeszcze dużo do zrobienia.
– Mimo problemów, z którymi przyszło im żyć, mają prawo, by w pełni funkcjonować w otaczającej ich rzeczywistości i społeczeństwie. To nie tylko opieka lub rehabilitacja. To również praca i edukacja. Tak aby mogli dobrze funkcjonować. Dużym osiągnięciem wielu instytucji oraz organizacji jest to, że czynimy naszą wspólną przestrzeń bardziej dostępną. Mam nadzieję, że ten proces będzie wciąż postępował, a nasza otwartość na ludzi z różnymi dysfunkcjami, w tym niewidomych stanie się jeszcze większa – dodaje.
22 listopada tego roku odbędzie się spotkanie integracyjne w ramach międzynarodowej konferencji Wielkie Spotkanie Niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich. Podczas spotkania wystąpi m.in. amerykański naukowiec dr Frederic K. Schroeder. Jest to osoba niewidoma zajmująca się badaniami na temat rehabilitacji osób niepełnosprawnych wzrokowo.