Centralna Dolina Wodorowa zostanie oficjalnie powołana do życia. Przedsięwzięcie, którego głównym celem jest produkcja zeroemisyjnej energii opartej o tzw. zielony wodór, zostanie zainaugurowane w czwartek (12 października) podczas gali w Kieleckim Centrum Kultury o godz. 12.30.
Szczepan Ruman prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria informuje, że oficjalne powołanie do życia Centralnej Doliny Wodorowej jest zwieńczeniem dwuletniej pracy na rzecz wytwarzania zielonego wodoru.
– W ramach uroczystości na samym początku powołane zostanie stowarzyszenie Centralna Dolna Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich, następnie o godzinie 12.30 odbędzie się część otwarta, związana z debatą ekspercką. W gronie specjalistów rozmawiać będziemy m.in. o wielkoskalowej produkcji wodoru, dekarbonizacji przemysłu, współpracy OZE z produkcją wodoru. Natomiast z przedstawicielami Rolls Royce SMR będziemy rozmawiać o produkcji wodoru w elektrowni typu SMR – wyjaśnia.
Debata ekspercka potrwa do godz. 14.00, natomiast o godz. 16.00 odbędzie się oficjalna część, w trakcie której zostanie ogłoszone powołanie Centralnej Doliny Wodorowej. Szczepan Ruman podkreśla, że będzie to połączone z premierą musicalu o Braciach Łaszczyńskich, którzy patronują przedsięwzięciu. Musical „Łaszczyńscy w służbie ludzkości” rozpocznie się o godz. 18.00 na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
List intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej w lipcu tego roku podpisały: Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, Grupa Enea oraz przedstawiciele kilkudziesięciu podmiotów świata nauki i przemysłu.
Prace nad pozyskiwaniem zielonego wodoru w województwie świętokrzyskim rozpoczęły się w połowie 2021 roku. Powstał wówczas klaster wodorowy, który przekształcił się w Centralną Dolinę Wodorową. Inicjatywa zrzesza ponad 70 podmiotów gospodarczych, naukowych i samorządowych z terenu województw: świętokrzyskiego, łódzkiego, południowego Mazowsza oraz północnego Podkarpacia.
W założeniach Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich znajduje się m.in produkcja zielonej energii z farm wiatrowych i słonecznych o mocy 2 gigawatów oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów.