W Świętokrzyskim Centrum Onkologii zostanie w czwartek (12 października) otwarta Wytwórnia Wektora Lentiwirusowego, który jest stosowany do dostarczania genów przy leczeniu np. białaczki.
Uruchomienie wytwórni wiąże się z realizacją projektu CAR-T. Produkowane będą tam leukocyty pacjenta, które będą zdolne do niszczenia określonych nowotworów. Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO wyjaśnia, że to bardzo skomplikowana procedura, ponieważ wykorzystywany jest do niej zmodyfikowany wirus HIV.
– On przywróci ludzkiemu limfocytowi zdolność niszczenia obcych komórek, jakimi są komórki nowotworowe. U osoby chorej na raka, limfocyt nie ma tej zdolności, bo ten receptor jest nieaktywowany przez komórkę nowotworową – tłumaczy prof. Stanisław Góźdź.
Terapia CAR-T to najnowocześniejsza metoda walki z nowotworami. Będzie szansą dla chorych, którzy wyczerpali już inne możliwości. Leczenie jednej osoby to koszt 2 mln zł.
W otwarciu Wytwórni Wektora Lentiwirusowego udział wezmą specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, a także z Agencji Badań Medycznych, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach.