W Kielcach powołano stowarzyszenie Centralna Dolina Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich. Oficjalne powołanie przedsięwzięcia odbędzie się w czwartek (12 października) podczas gali o godz. 16.00 w Kieleckim Centrum Kultury.
Utworzenie stowarzyszenia to ostatni krok przed oficjalnym ogłoszeniem powstania Centralnej Doliny Wodorowej. Prezeską stowarzyszenia została Magdalena Szczukiewicz, która podkreśla, że cele są niezwykle ambitne.
– Do 2035 roku będziemy chcieli produkować 2 gigawaty zielonej energii plus 250 megawatów wodoru z elektrolizera. Chcemy także dokonać procesu dekarbonizacji. Wiele spółek z sektora przemysłowego bazuje obecnie na węglu. Muszą jednak zamienić kotły z węglowych na gazowe do 2040 roku. My natomiast jako kopalnie ŚKSM mamy założenie ograniczenie emisyjności przy pomocy elektrolizy wody kopalnianej wypompowanej z dna kopalni – wyjaśnia.
Magdalena Szczukiewicz, podkreśla, że poza produkcją wodoru celem Doliny będzie jego efektywne wykorzystywanie.
– Będzie to zielone paliwo zarówno w podmiotach, które używają transportu ciężkiego jak również dla samorządów m.in. w transporcie miejskim w tego typu miastach jak Kielce czy inne miejscowości w regionie. Zielony wodór to także szansa dla transportu kolejowego – dodaje.
Prace nad pozyskiwaniem zielonego wodoru w województwie świętokrzyskim rozpoczęły się w połowie 2021 roku. Powstał wówczas klaster wodorowy, który przekształcił się w Centralną Dolinę Wodorową. Przedsięwzięcie od samego początku wspierał poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości.
O godz. 16.00 na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbędzie się oficjalna część uroczystości w trakcie, której zostanie ogłoszone powołanie Centralnej Doliny Wodorowej. Wydarzenie będzie połączone z premierą musicalu o Braciach Łaszczyńskich, którzy patronują przedsięwzięciu.
Premiera musicalu „Łaszczyńscy w służbie ludzkości” o godz. 18.00 na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
Listy intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej w lipcu tego roku podpisała Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, Grupa Enea oraz przedstawiciele kilkudziesięciu podmiotów świata nauki i przemysłu.