– Jeżeli referendum jest wiążące, to jest to najwyższy głos społeczeństwa. Każdy rząd bez względu, czy jest to rząd z okresu, kiedy odbyło się głosowanie, czy już kolejny, jest decyzją społeczeństwa związany. Bo referendum ma moc obowiązującą – mówi profesor nauk prawnych Genowefa Grabowska.
W rozmowie z Radiem Kielce podkreśla, że konstytucja mówi, że aby referendum wiązało władze do podjęcia określonych działań potrzebna jest określona większość, która weźmie udział w głosowaniu. Chodzi o ponad połowę uprawnionych. Ważność referendum i to czy jest ono wiążące stwierdza Sąd Najwyższy, który informację na ten temat publikuje w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej.
Prawniczka podkreśla, że wynik referendum jest wiążący w kraju, a jednocześnie rządzący, reprezentując państwo za granicą, jeśli trafią na problemy o których była mowa w referendum – również nie mogą postąpić inaczej niż tak, jak chce naród.
Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przypomina, kiedy referendum jest wiążące.
– Rozstrzygnięcie w referendum następuje jeżeli w odpowiedzi na postawione pytania oddano większość ważnych głosów, pozytywnych albo negatywnych. Potem zgodnie z ustawą, właściwe organy państwowe podejmują niezwłocznie czynności w celu realizacji wiążącego wyniku referendum, zgodnie z jego rozstrzygnięciem, przez wydanie aktów normatywnych – mówi Adam Michcik.
Czas na podjęcie decyzji wynosi najpóźniej 60 dni od ogłoszenia uchwały Sądu Najwyższego o ważności referendum w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej.
Dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przypomina, że Państwowa Komisja Wyborcza w związku z artykułem 25 Ustawy o referendum ogólnokrajowym, stwierdza ile osób było uprawnionych do udziału w referendum, ile wzięło udział w głosowaniu, jaka była frekwencja, ile osób odpowiedziało na poszczególne pytania i czy referendum jest wiążące. I na tym etapie praca Państwowej Komisji Wyborczej się kończy.