Ma być liderem w produkcji nowoczesnego paliwa, czyli tzw. zielonego wodoru. Centralna Dolina Wodorowa w czwartek (12 października) oficjalnie rozpoczyna działalność w regionie świętokrzyskim.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników dzisiejszej uroczystości. Parlamentarzysta podkreśla, że to bardzo ważny dzień dla województwa świętokrzyskiego.
– Dla nas to duża szansa. Można powiedzieć, że jest to nowoczesna energetyka, której celem jest wyprodukowanie zielonego wodoru. Jest on zeroemisyjny. W województwie świętokrzyskim są dobre tradycje. Dolina Wodorowa powstaje pod patronatem braci Łaszczyńskich, którzy w okolicach Miedzianki, po raz pierwszy w świecie przeprowadzili elektrolizę. Otrzymali czystą miedź. Ta metoda będzie wykorzystywana do tego, aby wykonać elektrolizę wody, w wyniku której powstaje wodór – przypomina parlamentarzysta.
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka cieszy się z faktu, że coraz więcej ważnych instytucji będzie miało swoją siedzibę w Kielcach.
– Przypomnę, że dzięki decentralizacji w Kielcach powstanie także kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar. To inwestycja centralna. Powołanie Centralnej Doliny Wodorowej to bardzo ważne dla środowiska naturalnego przedsięwzięcie. To także odpowiedź na nowoczesne wyzwania – mówi Anna Krupka.
– 12 października 2023 roku dla naszego miasta i regionu to dzień epokowy – podkreśla senator Krzysztof Słoń.
– Można powiedzieć, że to takie odkrycie Ameryki, które miało miejsce 12 października 1492 roku. My dziś możemy mówić o tym, że Świętokrzyskie nie będzie już nigdy takie samo. Jeżeli pojawia się nadzieja, że będzie tu produkowany wodór i będzie pozyskiwana zielona energia, że dzieje się to dzięki liderowi w naszej świętokrzyskiej gospodarce, czyli grupie Industria, to już to jest dowód na to, że naprawdę mamy duże szanse rozwojowe – mówi Krzysztof Słoń.
– To bardzo cenna inwestycja dla naszego województwa – mówi poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik północnego okręgu PiS, która odczytała także list od minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
– Dzięki takim inicjatywom możemy myśleć o rozwoju gospodarczym. Za Centralną Doliną Wodorową mogą przyjść przedsiębiorcy. Wodór to bardzo ważny element, dzięki któremu możemy odchodzić od paliw kopalnych. Jest szansą na to, aby czyste powietrze i przyroda mogły funkcjonować zdecydowanie dłużej – dodaje parlamentarzystka.
W założeniach Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich znajduje się m.in produkcja zielonej energii z farm wiatrowych i słonecznych o mocy 2 gigawatów oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów.