Jest niezwykle precyzyjny, a operacje w których jest wykorzystywany są obciążone mniejszym ryzykiem powikłań, podczas zabiegu pacjenci tracą mniej krwi i szybciej dochodzą do zdrowia. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii przeprowadzono pierwsze zabiegi, z wykorzystaniem robota medycznego Da Vinci. Przeprowadzili je specjaliści z Kliniki Urologii.
Urządzenie udało się kupić, dzięki dofinansowaniu rządowemu. Chodzi o niebagatelną kwotę 16 mln zł. W pozyskanie dotacji na stworzenie Centrum Chirurgii Robotowej Ziemi Kieleckiej, zaangażował się poseł Krzysztof Lipiec, lider kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości.
– Cieszę się, że pacjenci Świętokrzyskiego Centrum Onkologii mogą korzystać z najnowocześniejszych zdobyczy medycyny, że pracujący tu zespół lekarzy to znakomici specjaliści, którym zakupiony sprzęt ułatwi pracę – mówi poseł Krzysztof Lipiec.
Prof. Stanisław Góźdź podziękował za pomoc w pozyskaniu dofinansowania parlamentarzystom, w szczególności posłowi Krzysztofowi Lipcowi, a także zarządowi województwa świętokrzyskiego. Profesor podkreśla, że zabiegi wykonują doświadczeni specjaliści, którzy przeszli szereg szkoleń i od lat specjalizują się w prowadzeniu skomplikowanych operacji metodą laparoskopową. Zakupiony robot ma dwukrotnie większy zakres ruchów, niż nadgarstek człowieka, ale jak podkreśla prof. Stanisław Góźdź, to lekarz decyduje o każdym ruchu ramion robota, które są umieszczone w ciele chorego.
Kierujący Kliniką Urologii dr Jarosław Jaskulski informuje, że do tej pory przeprowadzono sześć zabiegów z asystą robota.
– Wszyscy zoperowani przez nas pacjenci czują się dobrze. Wszyscy zostali wypisani już do domu. Operacje przy użyciu systemu robotowego pozwalają przeprowadzić je w sposób bardziej bezpieczny i bardziej precyzyjny. Proces rekonwalescencji przebiega szybciej, zaledwie po kilku dniach chory po zabiegu może wrócić do domu – mówi dr Jarosław Jaskulski.
Marek Czekaj, pacjent zoperowany z pomocą robota mówi, że o tym, iż w operacji zostanie wykorzystany robot dowiedział się w ostatniej chwili.
– Następnego dnia czułem się dobrze, bardzo szybko wyszedłem do domu. Cieszę się, że to leczenie przebiega sprawie – mówi.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podkreślał, że to ważny dzień dla regionu. – Cieszę się, że to urządzenie trafiło do naszej placówki. To nas motywuje, żeby tę placówkę nadal wspierać, żeby mogła się rozwijać i żeby mieszkańcy regionu mieli zapewniony, jak najlepszy dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i nowoczesnych metod leczenia – mówił marszałek województwa.
Dr Jarosław Jaskulski informuje, że robot da Vinci składa się z kilku oddalonych od siebie części – robota medycznego i konsoli chirurgicznej. Podczas zabiegu, główny operator siedzi przy konsoli i za pomocą specjalnych manetek kieruje urządzeniem. Dzięki użytym podczas zabiegu okularom, obraz operowanego fragmentu ciała widzi w wysokiej rozdzielczości HD nawet 20-krotnie powiększonej. Przy pacjencie znajdują się drugi operator i pozostała część zespołu medycznego.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że od 1 kwietnia 2022 roku, fundusz refunduje operacje z użyciem robotów medycznych w przypadku nowotworów prostaty, a od 1 sierpnia 2023 roku także nowotworu błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego.
Zabiegi operacyjne z wykorzystaniem robota Da Vinci znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – urologii, chirurgii, ginekologii, kardiologii i laryngologii.
Komercyjny koszt operacji nowotworu w asyście systemu, to wydatek około 30 tys. zł. Na świecie pierwszy zabieg za pomocą robota wykonano w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, a w Polsce w 2010 roku.