Kochanowskiego 5 to wyjątkowy adres na starachowickiej mapie miasta. Od lat 60. ubiegłego wieku działał tam EMPiK, a później Miejska Biblioteka Publiczna. Teraz wspomnienia z tego okresu można oglądać na wystawie prezentującej zdjęcia z ostatnich kilkudziesięciu lat.
Budynek przy ulicy Kochanowskiego 5 to stały punkt dla odbiorców literatury w Starachowicach. Do 1996 roku funkcjonował tu Międzynarodowy Klub Prasy i Książki, a później miejska biblioteka. Wystawa zdjęć wpisuje się też w obchody 400-lecia Starachowic, a pokazane na niej fotografie pochodzą z archiwum biblioteki i z zasobów dawnego EMPiKU – mówi dyrektor MBP Jolanta Sopińska.
– Zdjęcia dokumentujące pobyt biblioteki w tym miejscu są głównie autorstwa Iwony Gąbki. Na wystawę wybraliśmy takie ujęcia, które pokazują jak zmieniała się ta placówka, jej wnętrza i wyposażenie od momentu, gdy przejęliśmy lokal po Empiku po dzień dzisiejszy, gdy jesteśmy po dużym remoncie. Została jednak słynna miedziana ściana w czytelni. Mówię słynna, bo parę lat temu spotkaliśmy się z Jackiem Dehnelem na festiwalu literackim we Wrocławiu i na pytanie, czy pamięta jak był u nas na spotkaniu autorskim odpowiedział, że to tam, gdzie jest ta miedziana ściana – wyjaśnia.
Zdjęcia z czasów EMPiK-u to fotografie czarno-białe, pokazujące, że bywali tam niegdyś najwybitniejsi polscy aktorzy i literaci. Organizowano koncerty i wieczory autorskie. Można było także skorzystać z zagranicznych publikacji, kupić nowości wydawnicze i umówić się ze znajomymi w bufecie.
Wystawa „Metamorfozy kulturalne przy ul. Kochanowskiego 5” będzie prezentowana jeszcze przez tydzień.