Prestiżową nagrodę wygrała Patrycja Karykowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach. Została laureatką złotego BohaterOna, który przyznawany jest za propagowanie pamięci o uczestnikach Postania Warszawskiego i historii XX wieku.
Patrycja Karykowska nie ukrywa, że BohaterOn jest dla niej ogromnym wyróżnieniem, tym bardziej, że bardzo wysoko ocenia pracę innych finalistów konkursu.
– Miałam swoją kandydatkę i ona otrzymała brązowego BohaterOna. W momencie, kiedy przy złotym wyczytano moje nazwisko, byłam bardzo zaskoczona. To ogromne wzruszenie, radość i duma, ale też zobowiązanie na przyszłość, że będę się starała prowadzić jeszcze fajniejsze zajęcia dla dzieci – mówi nauczycielka.
Patrycja Karykowska prowadzi szkolną bibliotekę. Znalazła się w finale konkursu BohaterOn, bowiem organizatorzy docenili jej inicjatywy. W ubiegłym roku wspólnie z nauczycielką języka polskiego zorganizowała akcję „Czytamy Pamiętamy” poświęconą Powstaniu Warszawskiemu. Jednym z elementów wydarzenia była sesja zdjęciowa, podczas której pozowano w strojach powstańczych. Panie prezentowały również książki poświęcone powstaniu.
Patrycja Karykowska od 8 lat prowadzi też akcję historyczno-czytelniczą poświęconą Powstaniu Warszawskiemu. Postawy patriotyczne kształtuje u uczniów również dzięki konkursowi poświęconemu armii generała Andersa: „Jak miś Wojtek został żołnierzem”. Ta akcja trwa od 14 lat.
Nauczycielka podkreśla, że biblioteka szkolna może i powinna być miejscem, które nie ogranicza się tylko do wypożyczania książek.
– W naszych bibliotekach drzemie ogromna moc. Możemy współpracować z polonistami i historykami po to, aby dzieciaki mogły się zakochać w historii – przekonuje.
Za tydzień Patrycja Karykowska rozpoczyna ogólnopolską edycję akcji „Czytamy-Pamiętamy”. Jak mówi, pierwsza edycja, która ograniczała się tylko do jej szkoły okazała się ogromnym sukcesem, więc planuje rozszerzyć tę inicjatywę.
– Chcę zaprosić nauczycieli w Polsce oraz szkoły polonijne do tego, by organizowali wydarzenia związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Zostanie udostępniona strona internetowa, na której będzie można pokazać swoje pomysły i pochwalić się przeprowadzonymi akcjami – zapowiada nauczycielka.