Ponad 1/5 mieszkańców naszego regionu oddała do południa głos w wyborach do Sejmu i Senatu. W ciągu pierwszych 5 godzin zagłosowało 20,85 proc. uprawnionych.
Jak poinformował Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, frekwencja w naszym regionie zbliżona jest do wyniku ogólnokrajowego. Do godziny 12.00 w Polsce wyniosła 22,59 proc.
W województwie świętokrzyskim do południa swój głos oddało 20,85 proc. uprawnionych.
W Kielcach głos oddało 23,65 proc. Najwyższą frekwencję w województwie świętokrzyskim odnotowano w gminie Słupia Konecka – 26,5 proc, najniższą zaś w regionie i jednocześnie w kraju zanotowano w gminie Pawłów – 12,5 proc.
Adam Michcik odniósł się też do zgłaszanych przez wyborców sytuacji, że członkowie niektórych komisji pytali wyborców, które karty do głosowania wydać. Dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego poinformował, że wszystkie zgłoszenia są dokładnie sprawdzane. Poinformował, że Państwowa Komisja Wyborcza poleciła, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne oraz że mają one obowiązek postępować zgodnie z procedurą wydawania kart do głosowania, która stanowi, że to wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać.
W niektórych lokalach ustawiały się kolejki, wyborcy musieli czekać kilkanaście minut na oddanie głosu. Wszyscy zgodnie podkreślali, że udział w wyborach to przywilej, ale przede wszystkim obowiązek. Jest to możliwość wypowiedzenia się, którą otrzymuje każdy z dorosłych obywateli. Ludzie traktują wybory jako formę współrządzenia krajem.
Ogromnym przeżyciem jest możliwość zagłosowania po raz pierwszy w życiu. Dla tych, którzy niedawno uzyskali prawa wyborcze to ważna rzecz, bo po raz pierwszy otrzymują wpływ na kształtowanie tego, jak będzie wyglądał nasz kraj i mogą sprawić, by w Polsce żyło im się dobrze.
Państwowa Komisja Wyborcza raz jeszcze poinformuje o przebiegu frekwencji z dzisiejszych wyborów do Sejmu i Senatu. Frekwencję z godziny 17.00 poznamy podczas konferencji prasowej, którą PKW zwoła na godzinę 18.30. Komisja natomiast nie podaje frekwencji referendalnej. Głosowanie potrwa do godziny 21.00.