Ponad 130 tys. wypożyczeń, 430 tys. przejechanych kilometrów i 62 tys. godz. jazdy. Kielecki rower miejski bije kolejne rekordy popularności. Od kwietnia do końca września tego roku, przeszło 300 jednośladów było użytkowane przez ponad 13 tys. użytkowników.
Przemysław Chmiel, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z zadowoleniem ocenia podsumowanie tegorocznego sezonu rowerowego w Kielcach. Jego zdaniem, miejskie rowery stały się jednym z alternatywnych sposobów poruszania się po mieście.
– Widać, że wypożyczalnia rowerów stała się częścią miejskiej struktury transportowej i sprawdził się nie tylko jako element weekendowych wycieczek, ale też jako podstawowy środek transportu do szkoły czy do pracy. Zauważalne jest spore zainteresowanie zwłaszcza w weekendy. Pamiętajmy, że kieleckim rowerem miejskim można wyjechać poza Kielce. Oczywiście trzeba wrócić do miasta. Służy jednak krótszym wycieczkom krajobrazowym, które wraz z rozwojem infrastruktury, jak np. oddana ostatnio ścieżka rowerowa do Zagnańska czy szlaki Green Velo powoduje popularyzację turystyki na jednośladach – mówi.
Obecnie na ulicach miasta znajduje się 260 rowerów tradycyjnych, pięć tandemów, 30 rowerów elektrycznych i 10 elektrycznych rowerów cargo. Na terenie miasta funkcjonuje obecnie 57 stacji rowerowych. MOSiR w planach ma otwarcie dodatkowych 25 stacji rowerowych.
– Z uwagi na zakup dodatkowych rowerów w tym roku możemy pozwolić sobie na rozwój sieci stacji w tych częściach miasta gdzie występuje mniejsze zagęszczenie ludności. Przykładowo jest to Bukówka czy os. Sieje. Na razie nie planujemy zakupu dodatkowych rowerów. Do tej pory robiliśmy to w oparciu o środki zewnętrzne. System z uwagi na unijne dofinansowanie nie może się przynosić zysków. Dlatego tak zbilansowaliśmy nasze wydatki, że przychody nie przewyższają kosztów. Stąd też w ciągu roku pojawiają się promocje oraz akcje związane z darmowymi całodniowymi przejazdami na miejskich rowerach – tłumaczy dyrektor MOSiR.
Największą popularnością cieszą się stacje rowerowe zlokalizowane w pobliżu Politechniki Świętokrzyskiej. Szczególnie zauważalny ruch widać w przypadku os. Na Stoku czy Świętokrzyskie.
– Widać, że codziennie rano mieszkańcy osiedli przyjeżdżają do centrum do pracy czy do szkoły. Z kolei popołudniami również na miejskich jednośladach wracają do domów – dodaje Przemysław Chmiel.
Rowery będzie można wypożyczać do końca października tego roku. W okresie zimowym przed schowaniem w magazynach każdy z jednośladów przejdzie kompleksowy przegląd. Wypożyczalnia ma być ponownie uruchomiona 1 kwietnia 2024 roku.