14 osób bierze udział w kursie operatorów dronów podwodnych w Kielcach. Jak informuje Monika Grądek, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży świętokrzyskiej komendy Ochotniczych Hufców Pracy, dla młodych osób to niezwykle ciekawe doświadczenie.
Dodaje, że świętokrzyska komenda jako pierwsza w kraju zdecydowała się na organizację tego typu szkoleń.
Monika Grądek wyjaśnia, że pomysł zrodził się po tym, gdy z pozytywnym odzewem spotkało się szkolenie operatorów dronów powietrznych.
– Chcieliśmy zrobić coś nowego, aby nie było to kolejne szkolenie spawalnicze, na operatorów wózków widłowych, sprzedawców, czy szkolenia z kasy fiskalnej. A z tej racji, że szkolenie lotnicze dronów powietrznych dobrze się sprawdziło, zdecydowaliśmy się na szkolenie operatorów dronów podwodnych z modułem specjalistycznym filmowania pod wodą – dodaje.
Monika Grądek podkreśla, że szkolenie młodzieży odbywa się pod okiem wykwalifikowanych ekspertów i specjalistów.
– Mamy podpisaną umowę z wykonawcą posiadającym duże doświadczenie w pracy z dronami. Kadra prowadząca szkolenie to m.in. oficerowie wojska, a także osoby z uprawnieniami płetwonurków – dodaje.
Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Kielcach przypomina, że operowanie dronami jest niezwykle przydatną umiejętnością we współczesnym świecie.
– Istnieje szeroki wachlarz ich zastosowania. W ostatnich latach klasyczne drony wykorzystuje m.in. policja, czy straż miejska do poziomu emisji spalin – wymienia.
Uczestnikami kursu operatorów dronów podwodnych mogą być osoby od 18. do 25. roku życia. Kurs składa się z 39 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. W piątek odbyła się część teoretyczna. W sobotę i w niedzielę uczestnicy szkolenia będą odbywać zajęcia praktyczne na terenie Rezerwatu Ślichowice. Egzamin na operatorów dronów podwodnych młodzi ludzie będą zdawać 5 listopada.