W niedzielę (22 października) w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbędzie się wernisaż wystawy nawiązującej do ukształtowania naszego regionu.
„Ruch Tektoniczny” to ekspozycja pokazująca, jak dobra naturalne wpływały na krajobraz Świętokrzyskiego.
Kacper Kępiński z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, kurator wystawy zapowiada, że na ekspozycji zwiedzający poznają region, którego wygląd ukształtowało bogactwo geologiczne.
– Zwracamy uwagę, na to z jakich materiałów naturalnych powstały budynki w naszym regionie, będące elementem krajobrazu. Zaznaczamy też, w jaki sposób budownictwo musiało dostosowywać się do zróżnicowanego, często górzystego terenu. Przecież w zasadzie w każdym świętokrzyskim mieście znajdują się osiedla na skarpie, np. Skałka. Te nazwy nie biorą się bez powodu – mówi kurator.
Na wystawie będą przykłady projektów zarówno przedwojennych, jak i tych współczesnych. Zaprezentowane zostaną zdjęcia, rysunki i ceramiczne makiety. Wystawa obejmie zarówno budynki ważne dla regionu, ale też lokalne elementy architektury. Głównym celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców na otoczenie, które może być ciekawe, zarówno ze względów historycznych, ale też architektonicznych.
Anna Boroń z Działu Edukacyjno-Promocyjnego Pałacu Wielopolskich w Częstocicach informuje, że sama wystawa to tylko część działań zmierzających do poznania architektury.
– Mamy w planach spacery architektoniczne na terenie miasta, warsztaty dla szkół i osób dorosłych.
Wystawa „Ruch Tektoniczny” będzie dostępna dla zwiedzających do 28 stycznia 2024 roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.