Ponad 100 operacji bariatrycznych jest wykonywanych każdego roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. To radykalna metoda leczenia otyłości, ale jak podkreślają lekarze bardzo skuteczna. 24 października obchodzony jest dzień walki z tą chorobą.
Jak podkreślają specjaliści, otyłość jest coraz większym problemem, zarówno wśród dorosłych pacjentów, jak i wśród dzieci. Jak informuje dr Piotr Bryk, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej szpitala na Czarnowie zabiegi bariatryczne wykonuje się u osób ze znaczną otyłością przekraczają ponad 35 kilogramów czynnik BMI.
– Wykonujemy wszystkie dostępne obecnie rodzaje zabiegów chirurgicznych leczących otyłość. Typ operacji dobierany jest indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz chorób towarzyszących. Może to być zabieg zmniejszający żołądek. Ale może to być także zabieg zespolenia żołądka z jelitami, powodujący zmniejszenie wchłaniania – mówi dr Piotr Bryk.
Specjalista podkreśla, że operacje chirurgiczne są bardzo ważną i skuteczną metodą leczenia otyłości, ale najważniejsze jest, że pacjenci muszą chcieć schudnąć.
– Przed operacją konieczna jest konsultacja z psychologiem, dietetykiem, zmiana nawyków żywieniowych. Operacja jest bardzo ważnym, ale jest tylko elementem tego procesu – podkreśla zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Dr Piotr Bruk tłumaczy, że otyłość powoduje wiele innych chorób między innymi cukrzycę i nadciśnienie. Wiele osób leczy te choroby a nie leczy prawdziwej przyczyny.
Efekty leczenia bariatrycznego są spektakularne. Jedna z pacjentek w pół roku schudła ponad 80 kilogramów.
Wczoraj operacje bariatryczną w szpitalu na Czarnowie przeszedł pan Sebastian. Pacjent ważył 160 kilogramów.
– Ciężko mi było żyć, ciężko było się poruszać, nie mogłem uprawiać sportu. Teraz liczę na to, że dużo schudnę. Chciałbym schudnąć do 100 kilogramów i to dzięki tej operacji jest możliwe. Wcześniej próbowałem schudnąć, ale efekt często był odwrotny – mówi pacjent.
Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przeprowadzają operacje bariatryczne od ponad 10 lat. Podkreślają że jest to bardzo skuteczna metoda, ponieważ efekty leczenia utrzymują się bardzo długo.