Siedem nagrobków kamiennych oraz siedem metalowych wrót do grobów zostanie odrestaurowanych dzięki hojnym datkom zebranym podczas ubiegłorocznej kwesty na kieleckich nekropoliach.
Krzysztof Myśliński, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach informuje, że odrestaurowany zostanie m.in. nagrobek prof. Kazimierza Kaznowskiego, przyrodnika, badacza świętokrzyskiej flory, nauczycielem biologii i geografii w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w latach 1919-1939.
– Prof. Kaznowski był wybitnym przyrodnikiem, którego płytę nagrobną remontujemy w tym roku właśnie za pieniądze zebrane podczas kwesty. Wyglądała koszmarnie, była tak zarośnięta, że nikt nie wiedział kto spoczywa w tym grobie. Należy pamiętać, że prof. Kaznowski był przyrodnikiem światowego formatu – mówi Krzysztof Myśliński.
W sumie przez 30 lat dzięki pieniądzom zebranym podczas kwesty udało się odrestaurować prawie 500 zabytkowych i cennych nagrobków. Wśród nich są także m.in. nagrobek kieleckiego architekta Franciszka Ksawerego Kowalskiego oraz rodziny Stumpf, właścicieli kieleckiego teatru i browaru.
– Prace kończą się przy mogile rodziny Kietlińskich znajdującej się w najstarszej części cmentarza Starego. Mogiła z pińczowskiego wapienia została oczyszczona z brudu, z nalotu. Została też wzmocniona oraz zakonserwowana i teraz widać ją z daleka. Podobnie zresztą jak nagrobek rodziny Sienickich, który w ubiegłym roku stowarzyszenie konserwowało – dodał Krzysztof Myśliński.
W tym roku oczyszczono także nagrobek matki prezydenta Kielc Stefana Artwińskiego. Pani Marya zmarła w 1901 roku, a jej grób to prosta płyta z czerwonego piaskowca.
W ubiegłym roku podczas kwesty zebrano ponad 53,5 tys. zł, a 51 tys. zł dołożyło miasto.
Tegoroczna kwesta na kieleckich cmentarzach odbędzie się 31 października oraz 1 i 2 listopada.