Są jak otwarta księga, z której możemy czytać historię. Tak o cmentarzach mówią znani kielczanie, którzy zachęcają do udziału w tegorocznej kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Kwestujący od lat, podkreślają, że takie akcje tworzą społeczną tożsamość.
W Kielcach kwesta zorganizowana zostanie już po raz 31. Po raz pierwszy kwestowano w 1993 roku. Inicjatorką była historyk prof. Urszula Oettingen, która wówczas pracowała w biurze dokumentacji zabytków, gdzie zajmowała się ewidencją miejsc pamięci narodowej i cmentarzy.
– Wtedy w 1993 poruszył mnie szczególnie widok nagrobków na Cmentarzu Starym w Kielcach. Byliśmy jednym z kilku miast, w których zorganizowano kwestę. Wiele osób zastanawiało się, czy to się uda, ale udało się znakomicie. Kwestowali naukowcy, urzędnicy, uczniowie – przypomina Urszula Oettingen.
Były zastępca prezydenta Kielc, wielokrotnie kwestujący przy kieleckich cmentarzach Andrzej Sygut podkreśla, że akcja ta stała się już tradycją, którą należy kontynuować.
– Apeluję do osób, które są znane, cenione, żeby zgłaszały się do organizatorów i żeby kwestowały. Apeluję też do odwiedzających cmentarze o hojne datki. Takie akcje tworzą tożsamość naszego miasta – mówi Andrzej Sygut.
Wielokrotnie przed kieleckimi cmentarzami kwestował dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, prof. Stanisław Góźdź.
– Czas bardzo szybko mija. Pamięć o naszych przodkach, o tych którzy dbali o miasto, o województwo znajduje się na cmentarzu. Zachęcam do udziału w kweście. Wspólnie uratujmy te piękne nagrobki – mówi dyrektor ŚCO.
Do kwesty zachęca także rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, prof. Stanisław Głuszek. – Dbałość o cmentarze, to dbałość o pamięć, o tożsamość. Z powagą należy traktować sprawę kwestowania, to dbałość o zachowanie dokonań tych, którzy tworzyli społeczność kielecką przed nami – podkreśla rektor.
Prezes Głównego Urzędu Miar, prof. Jacek Semaniak tłumaczy, że cmentarze są pewnym odniesieniem do historii, są bardzo ważne dla wielu lokalnych wspólnot.
– Na cmentarzach kieleckich odnajdujemy pomniki historii, o które należy dbać. Dzięki kweście prowadzonej od lat, widzimy wymierne efekty tych starań – mówi Jacek Semaniak.
Przez 30 lat, dzięki pieniądzom zebranym w Kielcach podczas kwest, udało się odnowić około 500 zabytkowych i cennych nagrobków.