Przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii został otwarty onkologiczny ośrodek wsparcia badań klinicznych. Będzie pomagać lekarzom prowadzącym badania nad nowymi lekami i terapiami. To również ogromna szansa dla pacjentów onkologicznych na szybszy dostęp do nowoczesnego leczenia.
Jak podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, dzięki ośrodkowi lekarze z ŚCO będą mogli pomóc pacjentom, dla których wyczerpały się wszystkie dostępne opcje leczenia.
– Są tacy pacjenci, którzy nie mają niestety szans na wyleczenie. Teraz okazuje się, że gdy przeanalizujemy portfolio badań klinicznych, które są kierowane do naszego szpitala, wówczas nowoczesne terapie mogą być zastosowane dla tych pacjentów. Do tej pory nam się wydawało, że nic nie mamy dla nich do zaproponowania, mówi prof. Stanisław Góźdź.
Badania kliniczne są równoległym działaniem do codziennej pracy klinicznej lekarza, ale obarczone są większą ilością formalności, dokumentacji, obwarowań i obostrzeń, niż sprawozdawczość wymagana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory wszystkie formalności spoczywały na badaczach. Dzięki ośrodkowi, sytuacja zarówno badaczy, jak i pacjentów się poprawi. Lekarz – badacz będzie zajmował się tym, co do niego należy, czyli opieką nad pacjentem, a cała administracja, zarządzanie, planowanie, rozliczanie badania będzie spoczywało w rękach ośrodka.
Prof. Andrzej Kułakowski, wieloletni dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie informuje, że obecnie w Polsce działa ponad 20 onkologicznych ośrodków wsparcia badań klinicznych.
– Już 20 lat temu mówiło się w Polsce o potrzebie tworzenia takich ośrodków, a dziś do tych istniejących dołączyło także Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Dzięki temu szpital będzie mógł korzystać z nowoczesnych terapii opracowywanych w pozostałych ośrodkach, dodał prof. Andrzej Kułakowski.
To święto świętokrzyskich pacjentów, przyznał prof. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, która będzie finansowała nowoczesne terapie. – Badania kliniczne, to dostęp do nowoczesnych terapii, które pojawią się w refundacji za kilka, czy kilkanaście lat. Dlatego bardzo się cieszę, że jako Agencja Badań Medycznych możemy finansować właśnie takie przedsięwzięcia i właśnie w takich miejscach, które prowadzą do tego, że w sposób nieprawdopodobny podnosi się jakość terapii. To jest dla nas najistotniejsze, przyznał prof. Radosław Sierpiński.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przyznała, że fundusz finansuje wiele terapii lekowych, ale niejednokrotnie przepisy nie pozwalają na wprowadzenie bardzo nowoczesnych terapii onkologicznych.
– Dlatego bardzo się cieszę, że Agencja Badań Medycznych będzie finansowała te terapie, które dla niektórych pacjentów są ostatnią szansą na życie, dodała Małgorzata Kiebzak.
To bardzo istotny ośrodek pomocy pacjentom, szczególnie tym, którzy przeszli całą drogę jeśli chodzi o diagnostykę oraz leczenie i nie mają już alternatywy, powiedział Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Dzięki temu ośrodkowi, pacjenci którzy są zagrożeni śmiercią z powodu rozwoju choroby onkologicznej będą mogli uzyskać wsparcie, a tym samym wydłużenie czasu życia. Dlatego bardzo się cieszę, że taki ośrodek powstał przy ŚCO, dodał Marek Bogusławski.
Marta Krzysiek, kierownik Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przy ŚCO informuje, że obecnie w szpitalu prowadzonych jest 27 badań klinicznych, z których korzysta około 100 pacjentów.
– Dzięki Agencji Badań Medycznych udało nam się scentralizować wszystkie badania, które od 5 lat prowadziliśmy w szpitalu. Wreszcie mamy swój kąt, mamy nowoczesny sprzęt. Obecnie prowadzimy 27 badań klinicznych, do których rekrutacja jest otwarta, a kolejne 22 umowy już czekają do podpisu, dodała Marta Krzysiek.
Jedną z pacjentek, która trzy lata temu została zakwalifikowana do nowoczesnej terapii jest Izabela Necel. Kobieta zachorowała na raka jajnika i konieczne było usunięcie ich obu. Jednak to nie dawało 100 proc. pewności odzyskania zdrowia, dlatego lekarze z ŚCO zakwalifikowali ją do poddania nowoczesnej terapii.
– Oczywiście bałam się, że ta terapia nie przyniesie pożądanych dla mnie rezultatów, czyli całkowitego wyleczenia. Jednak wyniki, na dziś są bardzo dobre. Lekarze są bardzo zadowoleni i ja oczywiście również. W tej chwili nie biorę już leków. Teraz będą tylko co trzy miesiące poddawana kontroli. To będą dokładne badania, m.in. tomograf komputerowy. Czuję się zaopiekowana i jest to dla mnie bardzo ważne, przyznała Izabela Necel.
Obecnie Świętokrzyskie Centrum Onkologii prowadzi badania kliniczne dotyczące m.in. raka jamy ustnej, nowotworów hematologicznych, raka piersi, raka jajnika, raka macicy, raka gruczołu krokowego oraz raka rdzeniastego tarczycy.
W Polsce onkologiczne ośrodki wsparcia badań klinicznych działają m.in. w Białymstoku, Warszawie i Szczecinie.