Jak radzić sobie z najczęstszymi problemami, w jaki sposób wspierać się nawzajem, to tematy rozmów rodzin zastępczych, które spotkały się w kieleckim starostwie.
Dagmara Ramiączek, która od prawie trzech lat jest rodziną zastępczą dla swoich wnuków: 6-letniej Oliwii i 5-letniego Kacpra przekonuje, że takie spotkania są bardzo przydatne.
– Czasami w rodzinach zastępczych występują te same problemy, dlatego podczas takich spotkań możemy się wymienić doświadczeniami, jak je rozwiązywać. Pomocą służą nam także pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Dzieci są różne, różnie się też zachowują, więc możemy tu dowiedzieć się od innych rodzin zastępczych, jak one sobie radzą – przyznała Dagmara Ramiączek.
Stefan Bąk, członek zarządu powiatu kieleckiego informuje, że rodziny mogą porozmawiać nie tylko o swoich problemach, ale także dowiedzieć się na jaką pomoc od Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie mogą liczyć.
– To pomoc psychologa, pediatry, psychiatry, czy pomoc związana z życiem codziennym. Każda z rodzin jest też pod opieką asystenta, do którego może się zwrócić z każdym problemem – dodał Stefan Bąk.
W powiecie kieleckim funkcjonuje 125 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 179 dzieci.
Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą powinny się zgłaszać do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które znajduje się przy ul. Wrzosowej 44 w Kielcach. Placówka mieści się w budynku kieleckiego starostwa na poziomie 0, w pokoju 42. Z instytucją można się również kontaktować pod numerem telefonu: 41 200 17 10 lub mailowo: sekretariat@pcpr.pl.
Rodzina zastępcza otrzymuje wynagrodzenie. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pokrywa też koszty utrzymania dziecka w takiej rodzinie.