W sobotę (28 października) popatrzmy w górę, w niebo. Będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Księżyca, a jak twierdzą niektórzy, również Krwawą Pełnię, czy też Księżyc Myśliwych. Nazwa wzięła się stąd, że kiedyś w tym okresie był najlepszy czas na polowania.
Mateusz Kalisz, popularyzator astronomii z kanału Astrolife zachęca do obserwowania zjawiska.
– Zaćmienie, do którego dojdzie w sobotę będzie zaćmieniem częściowym i to bardzo płytkim. Księżyc tylko delikatnie zanurzy się w cieniu naszej planety. Cień Ziemi pokryje zaledwie 13 procent Srebrnego Globu – wyjaśnia.
Cień Ziemi będzie padał na południową część Księżyca, który będzie wyglądał jakby został „nadgryziony” od dołu. Astronom dodaje, że to zjawisko można oglądać bez specjalnych urządzeń, widoczne będzie gołym okiem.
– Najlepiej obserwować Księżyc od godz. 21.35, a maksimum przypadnie o godz. 22.14. Widoczne zjawisko zaćmienia częściowego zakończy się o godzinie 22.53 – zapowiada.
Zaćmienie będzie można też obserwować wspólnie z Mateuszem Kaliszem przez teleskop na jego kanale youtube:
Pełnię Księżyca możemy obserwować raz w miesiącu. Srebrny Glob określany był nawet w tradycji „miesiącem”. Pełniom towarzyszą nazwy związane z czasem ich występowania, wegetacją roślin i zwyczajami. Na przykład wrześniowa pełnia nosi nazwę Księżyca Żniwiarzy, bo właśnie wtedy kończą się żniwa na polach, a blask księżyca w pełni umożliwiał długie zbiory. W październiku jest Pełnia Księżyca Myśliwych lub Krwawa Pełnia. W listopadzie będziemy mogli obserwować pełnię ze świadomością, że patrzymy na Bobrzy Księżyc, a w grudniu – Zimny Księżyc. Z kolei styczeń przyniesie nam nazwę mrożącą krew żyłach – będzie to Pełnia Wilczego Księżyca.