Już po raz 31. na kieleckich cmentarzach odbędzie się kwesta na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków. W tym roku przeprowadzona zostanie na cmentarzu Starym i Nowym w Kielcach.
Krzysztof Myśliński, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach informuje, że w ubiegłym roku podczas kwesty zebrano 53,5 tys. zł, a 51 tys. zł dołożyło miasto.
– Wybraliśmy siedem nagrobków kamiennych różnej wielkości oraz również siedem obiektów metalowych. Chcemy w nich odrestaurować metalowe drzwi. Niestety takich mogił jest wciąż dużo, a nawet coraz więcej. Przy niektórych nawet brak już śladów jakiejkolwiek opieki – przyznał prezes.
Krzysztof Myśliński podkreśla, że cmentarze to muzea na świeżym powietrzu, dlatego systematyczna renowacja nagrobków jest koniecznością.
– Te nagrobki po prostu starzeją się. Jedne znoszą lepiej upływ czasu, a inne gorzej. To jest nasza bolączka. W związku z tym, w tym roku bardzo będziemy optować i rozpoczęliśmy już taką akcję, by wrócić do dobrego zwyczaju. Chodzi nam o to, aby niektóre środowiska dbały o te nagrobki na co dzień. Wiem, że tak już czyni środowisko lekarskie, czy adwokatów – dodał Krzysztof Myśliński.
Kwesta na kieleckich cmentarzach odbędzie się 31 października, a także 1 i 2 listopada. Rozpoczynać się będzie o 9 i trwać do 18. Osoby, które chciałyby wesprzeć akcję i przez 1,5 godziny kwestować, powinny zgłosić się do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Przez 30 lat dzięki pieniądzom zebranym podczas kwest udało odnowić około 500 zabytkowych i cennych nagrobków.