Co łączyło władcę Polski z Juliuszem Cezarem? Między innymi tego można się dowiedzieć z kolejnej części księgi pierwszej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja we wtorek, 31 października, o godz. 20.50.
W poprzednim odcinku narratorzy – Jan i Mateusz opiewali cnoty Lestka II, jako dobrego, mądrego, hojnego, uczciwego i roztropnego władcy. Tym razem poznamy jego następów.
Pierwszym był syn Lestka II – Lestek III. Jak mówi prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jego panowanie otwiera w polskich pradziejach nowy i wspaniały okres.
– Państwo jest silne i staje się niemal mocarstwem. Wzorowy władca Lestek III sprawuje kontrolę nad rozległymi terytoriami. Są to ziemie Getów, Partów i krainy położone poza ziemiami Partów. Lestek III pokonał Krassusa i stoczył trzy zwycięskie wojny z Juliuszem Cezarem – wyjaśnia.
Prof. Beata Wojciechowska dodaje, że pokonany Juliusz Cezar oddał Lestkowi za żonę swoją siostrę Julię, darując jej w posagu Bawarię.
– Julia założyła dwa miasta zwane od jej imienia Lubusz (z łacińskiego Julius) i Lublin (Julin) – mówi.
Związek Lestka III i Julii nie zakończył się szczęśliwie. Dalsze losy ich małżeństwa, nazwiska kolejnych władców na ziemiach Polski poznają państwo z dzisiejszego odcinka „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na radiokielce.pl.