Osoby, które w najbliższych dniach będą wymagały pomocy lekarskiej będą mogły ją otrzymać w dyżurujących poradni w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Od poniedziałku do piątku przyjmują one pacjentów w godz. 18.00 do 8.00 oraz przez całą dobę w soboty, niedziele i święta.
Nie potrzeba skierowania, czy wcześniejszej rejestracji, przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
– W ramach nocnej i świątecznej opieki, lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, ale także telefonicznie. W przypadkach medycznie uzasadnionych, również w miejscu zamieszkania lub pobytu – mówi Beata Szczepanek.
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przysługuje porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki, zwolnienie lekarskie oraz e-recepta na potrzebne leki. Nie uzyskamy natomiast wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą oraz zaświadczenia o stanie zdrowia.
W województwie świętokrzyskim funkcjonuje 18 przychodni dyżurujących, z czego w Kielcach trzy, tj. przy ul. Artwińskiego 6, Robotniczej 1 oraz św. Leonarda 10.
– Jeżeli nasz stan zdrowia jest ciężki, mamy poczucie, że jest to zagrożenie życia, czy dojdzie do jakiegoś nagłego zdarzenia, wówczas należy się kierować do szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć. Można również wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Podkreślam, że są to placówki, w których pomoc jest udzielana pacjentom w naprawdę ciężkim stanie. Na SOR, czy izbę przyjęć nie zgłaszamy się z przeziębieniem, grypą, czy jakimś niewielkim bólem – przypomina Beata Szczepanek.
W naszym regionie działa 11 szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz 8 izb przyjęć. Natomiast w razie nagłego bólu zęba można skorzystać z placówek stomatologicznej opieki doraźnej, które w dni powszednie czynne są od godz. 19.00 do 7.00 a w soboty, niedziele i święta całodobowo. W województwie świętokrzyskim działają dwie takie placówki. W Kielcach znajduje się przy al. Legionów 3/7 (budynek stadionu piłkarskiego). Numer telefonu do tej przychodni, to 537 077 676 lub 22 602 09 95. Druga placówka funkcjonuje w Starachowicach przy ul. Batalionów Chłopskich 6 (budynek szpitala). Numer telefonu do niej, to 41 273 90 98.
W razie wątpliwości dotyczących stanu zdrowia można także skontaktować się z Telefoniczną Platformą Pierwszego Kontaktu – 800 137 200. Jest to jeden, bezpłatny numer w całej Polsce, czynny w godz. 18.00 – 8 (od poniedziałku do piątku) i przez całą dobę w soboty, niedziele, święta, dni ustawowo wolne od pracy. Kontaktując się z infolinią otrzymamy poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza w formie teleporady. W razie wskazań medycznych także e-receptę, e-skierowanie oraz e-zwolnienie. Konsultacje prowadzone są w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz migowym.