Mieszkańcy Kielc będą mogli odwiedzić podziemia Bazyliki Katedralnej, w których znajdują się sarkofagi zmarłych kieleckich biskupów. Krypty w świątyni udostępniane są wiernym tylko raz w roku, z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Krypta została utworzona w 1971 roku i prowadzi do niej wejście znajdujące się w bocznej części kruchty kościelnej. Miejsce robi niebywałe wrażenie, ponieważ przechodzimy obok marmurowych sarkofagów, w których spoczywają wszyscy, sprawujący posługę biskupa kieleckiego aż do swojej śmierci. Trzeba pamiętać, że wśród spoczywających w krypcie nie ma zmarłego w tym roku biskupa Stanisława Szymeckiego, który także był ordynariuszem kieleckim, ale ze względu na to, że później pełnił funkcję arcybiskupa białostockiego jest pochowany w katedrze w Białymstoku.
Do skorzystania z wyjątkowej okazji, aby odwiedzić to niezwykłe miejsce zachęca ks. Marcin Jastrząb, kanclerz kurii kieleckiej.
– W krypcie znajdującej się w podziemiach bazyliki katedralnej znajduje się siedem sarkofagów, w których spoczywają ordynariusze kieleccy. W czwartek (2 listopada) o godzinie 18 zostanie odprawiona msza święta, pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego w intencji zmarłych pasterzy diecezji kieleckiej. Po jej zakończeniu będzie można zejść do krypty na chwilę modlitwy. To niezwykłe miejsce będzie można odwiedzić przez kolejne dwa dni czyli 3 i 4 listopada – podkreśla.
Najstarszym spoczywającym w krypcie katedralnej jest pierwszy biskup kielecki Wojciech De Boża Wola Górski – przypomina Cezary Jastrzębski z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– Został mianowany, a właściwie wytypowany na biskupa w 1803 roku, przez cesarza austriackiego. Polska znajdowała się wówczas pod zaborem i takie obowiązywały procedury. Dopiero dwa lata później dostał wstępna zgodę Watykanu na pełnienie funkcji a urzędowanie rozpoczął w 1807 roku. Natomiast oficjalnie sakrę biskupią przyjął w 1809 roku – wyjaśnia.
W krypcie spoczywają także biskupi ordynariusze: Tomasz Teofil Kuliński, Augustyn Łosiński, Czesław Kaczmarek, Jan Jaroszewicz oraz zmarły w 2017 roku biskup Kazimierz Ryczan. Ze względu na niski strop i niewielka powierzchnię oraz słabą wentylację w pomieszczeniu, wierni którzy będą odwiedzać podziemia proszeni są o nie zostawianie tam zapalonych zniczy.