Rękopisy i inkunabuły z Biblioteki Kapituły Kolegiaty w Opatowie będą dalej konserwowane. Dzięki inicjatywie ks. Prałata Michała Spocińskiego kolejne obiekty zostaną zabezpieczone. Tym razem będą to manuskrypty średniowieczne z XV wieku i dwa inkunabuły, w tym biblia z 1479 r.
Pierwszy etap konserwacji obejmował dokumenty dotyczące Opatowa i kolegiaty. Były to pisma papieskie, królewskie i książęce.
Wojciech Broda, koordynator projektu wyjaśnia, że teraz renowacji poddane zostaną m.in. inkunabuły – czyli księgi wydawane przed 1500 rokiem. Dzięki temu niezwykle ważne przedmioty dla historii regionu zostaną zabezpieczone dla przyszłych pokoleń.
– Najpierw odbywa się dezynfekcja. Musimy zadbać by nie było na tych przedmiotach żadnych skażeń biologicznych lub insektów. Potem musimy naprawić wszystkie ubytki, przetarcia i następnie prace musimy powtórnie oprawić tak, jak było to wykonane w czasach średniowiecza. Zgodnie z oryginałem – mówi koordynator.
Oprócz samej biblii w zbiorach znalazły się niezwykle wyjątkowe przedmioty. To dwa rękopisy które są oprawione zostały w okładki jak książka. Jeden z nich wydaje się być niezwykle cenny, ponieważ jego zapisy pergaminowe pochodzą z XIV wieku, co Wojciech Broda określa jako ewenement na skalę kraju.
Jak podkreśla koordynator, kolegiata nie dysponuje możliwością eksponowania tych dokumentów.
Działania konserwatorskie odbywają się w ramach Programu Rządowego Wspieranie Działań Muzealnych. Projekt ten otrzymał dotacje z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tys. zł. Całkowity koszt zadania wynosi ponad 122 tys. zł.
Prace mają zakończyć się w listopadzie.