Od 1 listopada obowiązuje nowa zasada realizacji recept. Dotychczas pacjent, który miał wypisaną receptę roczną, mógł podczas jednej wizyty w aptece od razu wykupić leki na cały rok. Po zmianie, leki można wykupić na maksymalnie 120-dniową terapię – informuje Radosław Wesołek, farmaceuta, członek Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach.
– Ministerstwo Zdrowia skróciło ten okres do 120-dniowego. Resort wyjaśnił, że wiele osób wykupywało na cały rok lekarstwa, a niestety w międzyczasie umierało. Były też przypadki, że w trakcie kuracji okazywało się, że pacjent jest uczulony na leki, które wykupił, i które przyjmował, dlatego musiał je odstawić. W związku z tym ministerstwo zminimalizowało ten okres do 120 dni terapii – mówi Radosław Wesołek.
Farmaceuta może wydać pacjentowi leki na maksymalnie 120 dni terapii, ale wykupienie kolejnych leków z tej recepty może nastąpić najwcześniej po 90 dniach.
– Tę roczną receptę można podzielić sobie na trzy części. Pacjent wykupuje pierwszą partię leków, a po 90 dniach przychodzi do apteki i wykupuje kolejną część lekarstw. I po kolejnych 90 dniach realizuje ostatnią partię leków. Z punktu widzenia domowego budżetu to dobre rozwiązanie, ponieważ pacjent na raz nie musi wydawać znacznej kwoty – dodał Radosław Wesołek.
Nowe zasady stosuje się także w odniesieniu do recept, których realizację rozpoczęto przed 1 listopada 2023 roku.