Świętokrzyscy „Gladiatorzy” zachęcają mężczyzn do wykonywania badań profilaktycznych. Listopad jest miesiącem świadomości nowotworów, na które zapadają mężczyźni.
Janusz Marszycki, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” informuje, że organizacja już od 20 lat promuje badania profilaktyczne wśród mężczyzn i zachęca do ich wykonywania.
– Profilaktyka i badania profilaktyczne są najtańszą i najskuteczniejszą metodą walki z chorobami nowotworowymi. XXI wiek niewiele się różni od XX wieku jeżeli chodzi o żniwo w postaci osób, które umierają na chorobę nowotworową. Diagnoza, która stwierdza, że ktoś choruje na raka nie jest wyrokiem śmierci. Pod jednym jednak warunkiem, czyli że ta choroba zostanie wykryta wcześnie – podkreśla Janusz Marszycki.
Najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn jest rak prostaty. Rocznie na ten nowotwór w Polsce umiera 20 tys. panów.
– Do tej pory mówiło się, że systematycznie badać powinni się mężczyźni po 50 roku życia. Teraz lekarze obniżyli ten wiek o 10 lat. To nie tylko badanie PSA, ale również badanie per rectum. Dzięki temu badaniu można stwierdzić, czy gruczoł prostaty jest zaatakowany przez złośliwego raka, bądź nie. Są przecież też odmiany raka niezłośliwego. Wtedy nie ma strachu, że już mam raka i muszę umierać – dodał Janusz Marszycki.
Na drugim miejscu wśród nowotworów u mężczyzn plasuje się rak płuca, a na trzecim rak jądra. By skorzystać z badania urologicznego należy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W województwie świętokrzyskim działa ponad 20 poradni urologicznych.