Mniejsza emisja spalin, ograniczenie natężenia hałasu oraz rozwój transportu publicznego. To tylko część założeń Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, na którym pochylą się kieleccy radni podczas listopadowej sesji rady miasta. Jednym z kluczowych celów dokumentu jest doprowadzenie do większego zróżnicowania środków transportu oraz poprawa bezpieczeństwa w ruch drogowym.
Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc informuje, że przyjęcie uchwały jest niezbędne do podjęciach dalszych starań w celu otrzymania wsparcia finansowego oraz opracowania strategii poprawy mobilności w kieleckim obszarze funkcjonalnym, który swoim zasięgiem obejmuję stolicę regionu świętokrzyskiego oraz 12 sąsiednich gmin (Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Nowiny, Piekoszów, Pierzchnica, Strawczyn oraz Zagnańsk).
– Zrównoważona poprawa mobilności to położenie nacisku przede wszystkim na rozwój transportu publicznego oraz infrastruktury rowerowej i pieszej. Głównym celem tego jest redukcja negatywnych skutków transportu miejskiego dla środowiska oraz podniesienie bezpieczeństwa, efektywności i dostępności transportu. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej to także zachęcanie mieszkańców miasta do korzystania z pojazdów niskoemisyjnych. Są to zmiany, które mają podnieść komfort życia mieszkańców. Jest to możliwe poprzez ograniczenie ilości szkodliwych pyłów w powietrzu czy hałasu – mówi.
Marcin Januchta dodaje, że władze miasta na przygotowanie planu zrównoważonej mobilności miejskiej wydały blisko 740 tys. zł. Dokument przygotowała firma Via Vistula. Dyskusja w sprawie tego projektu uchwały odbędzie się podczas sesji rady miasta w czwartek, 9 listopada.