Gmina Stąporków wkrótce rozpocznie budowę zakładu zdrojowego w Czarnieckiej Górze.
Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa informuje, że samorząd dostał m.in. na budowę zakładu służącego zabiegom oraz przeznaczonego do działalności uzdrowiska 6 mln zł z ostatniego rozdania Polskiego Ładu (wniosek dotyczy też zagospodarowania terenu przy zbiorniku na Miłej, budowę skateparku i budowę boiska na osiedlu).
– Jesteśmy obszarem ochrony uzdrowiskowej, mamy już gotowy projekt związany z zabudową uzdrowiskową a to co najważniejsze, mamy pozwolenie na budowę.
Jak dodaje burmistrz, na gminnej działce o powierzchni około 2,5 hektara w przyszłym roku ma rozpocząć się budowa zakładu lecznictwa uzdrowiskowego wraz z parkiem zdrojowym. Przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.
– Powstała już wstępna koncepcja zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, w którym znajdą się pomieszczenia z komorą normobaryczną, sale do rehabilitacji i grota solna. Obok wybudowana ma być tężnia i ścieżki zdrowia. Zakład ma być prowadzony przez gminę – informuje burmistrz.
Droga do uzyskania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej była długa i obejmowała przeprowadzenie badań klimatu i leczniczej borowiny, przygotowanie operatu uzdrowiskowego i uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych. Obszar ochrony obejmuje cztery sołectwa: Czarną, Janów, Błotnicę i Czarniecką Górę.
Klimatyczne zalety wsi odkrył pod koniec XIX wieku doktor Michał Misiewicz, który wykupił od hrabiego Jana Tarnowskiego kilkanaście hektarów lasu i założył uzdrowisko. Zasłynęło ono przed II wojną światową, głównie ze źródła „Stefan”, w którym woda miała właściwości lecznicze.
W uzdrowisku leczono m.in. choroby serca, przewodu pokarmowego, a także dróg oddechowych. Po wojnie ośrodek stracił na znaczeniu, a źródło przestało bić.
Teraz gmina chce postawić na lecznicze właściwości klimatu i odkrytej na tym terenie borowiny.