Uczniowie ze szkół w całej Polsce mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Minecraft Education. To edukacyjna wersja znanej i lubianej na całym świecie gry wideo.
Antoni Rytel, pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw transformacji cyfrowej tłumaczy, że dzięki wprowadzeniu gier do szkoły, uczniowie będą bardziej aktywni na lekcjach.
– Jeżeli chodzi o Minecraft to w tę grę gra ponad 100 mln osób na całym świecie, a w jej edukacyjną wersję – kilkadziesiąt milionów. Jest to środowisko, które dzieci znają i przez to jesteśmy im w stanie pokazać, że nauka nie jest oderwana od tego, co znają na co dzień i co sprawia im przyjemność – tłumaczy Antoni Rytel.
W dużym uproszczeniu Minecraft jest to gra, w której tworzy się świat z klocków. Zbudować można praktycznie wszystko, w efekcie program można odpowiednio dostosować do różnych lekcji. Na biologii można poznawać ludzkie ciało, na geografii – środowisko, a na lekcjach polskiego odgrywać jakąś postać literacką.
Antoni Rytel zaznacza, że nie jest to jedyna gra używana podczas lekcji.
– Jesteśmy pierwszym krajem na świecie, który wprowadził gry wideo do podstawy programowej. Mowa o jednej z najpopularniejszych w naszym kraju gier, czyli „This War of Mine” oraz przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej „Grze Szyfrów”. Można je za darmo pobrać i wiem, że cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów – zapewnia pełnomocnik ministra.
W listopadzie odbędzie się cykl internetowych szkoleń dla nauczycieli, którzy chcą wprowadzić Minecraft Eduacation na swoje zajęcia. Terminarz i zasady naboru dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.