Zupa ogórkowa z ziemniakami, gulasz z piersi z jarzynami oraz kompot z porzeczek. To zestaw obiadowy, który trafił we wtorek (7 listopada) do pacjentów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Posiłek został skomponowany przez dietetyka i dostosowany do potrzeb pacjentów.
W tej lecznicy pacjenci od lat otrzymują zbilansowane wyżywienie, ale teraz dzięki realizacji ministerialnego programu „Dobry posiłek w szpitalu” lecznica otrzyma wyższe dofinansowanie na ten cel.
Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź podkreśla, że w kierowanej przez niego placówce na wyżywienie pacjentów zwracano uwagę od początku działania lecznicy.
– Pacjenci otrzymują posiłki opracowane przez dietetyka. Otrzymują szklane naczynia i sztućce na tacy, która jest termosem. Bardzo się cieszę, że minister zdrowia podkreśla wagę jakości szpitalnych posiłków i podejmuje konkretne działania w tej sprawie – mówi dyrektor ŚCO. Prof. Stanisław Góźdź dodaje, że żywienie pacjentów w szpitalach należy także do procesu leczenia.
Szpitale, które zakwalifikowały się do programu otrzymują dofinansowanie w wysokości 25 zł 65 gr na jednego pacjenta dziennie. Jak informuje prof. Stanisław Góźdź, w ŚCO ta stawka wynosi 57 zł na osobę.
– Cieszę się z tego dodatkowego dofinansowania i z tego, że obecne władze Ministerstwa Zdrowia zwróciły na ten problem uwagę – mówi dyrektor ŚCO.
W mediach społecznościowych lecznicy został opublikowany jadłospis na cały tydzień. Codziennie będą też publikowane zdjęcia posiłków. Pod pierwszym postem pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy.
– Byłam pacjentką ŚCO dwukrotnie i za każdym razem jedzenie było smaczne i przede wszystkim ciepłe. Mimo, że po operacji, to pacjent spojrzy na posiłek i apetyt sam wraca – napisała jedna z pacjentek.
Jak przypomina prof. Stanisław Góźdź, ŚCO od wielu lat może się poszczycić certyfikatem „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
Do wprowadzenia programu przygotowują się także inne świętokrzyskie lecznice. W najbliższych miesiącach zacznie on działać miedzy innymi w szpitalu na Czarnowie oraz w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.