W Świętokrzyskim Centrum Onkologii trwa instalacja Pozytonowego Tomografu Emisyjnego. 15 milionów złotych na zakup urządzenia szpital pozyskał z Ministerstwa Zdrowia.
Prof. Janusz Braziewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej w ŚCO informuje, że w połowie listopada rozpocznie się szkolenie personelu.
– Skaner stoi już w nowym pomieszczeniu. We wtorek dojechały do nas stacje opisowe, które także zostaną w najbliższym czasie zainstalowane. Myślę, że pod koniec tego tygodnia, w weekend zakończą się wszystkie prace adaptacyjne i w połowie listopada rozpoczniemy szkolenie personelu – mówi prof. Janusz Braziewicz.
Pozytonowa tomografia emisyjna jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym pozwalającym wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe, podkreśla prof. Janusz Braziewicz.
– PET w przypadku chorób nowotworów służy do wykrywania przerzutów. Służy także do monitorowania terapii, którą zastosuje lekarz – wyjaśnia prof. Janusz Braziewicz.
Badanie PET znajduje także zastosowanie w kardiologii. Dzięki urządzeniu można ocenić żywotność mięśnia sercowego oraz przepływy krwi. Badanie Pozytonowym Tomografem Emisyjnym bywa również wykorzystywane w neurologii, m.in. do diagnostyki zmian niedokrwiennych mózgu, guzów mózgu, czy też w poszukiwaniu ognisk padaczkowych.
Pierwszy PET Świętokrzyskie Centrum Onkologii zakupiło w 2008 roku, a kolejny cztery lata temu. Nowe urządzenie zastąpi wysłużony i już zutylizowany 15-letni aparat.
Pierwsi pacjenci pozytonowym tomografem emisyjni zostaną zbadani w grudniu. W ubiegłym roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonano prawie 5 tys. badań PET-em.