Czym są fake newsy, kim są fact-chekerzy, jak odróżnić informację prawdziwą od fałszywej? Odpowiedzi na te pytania mogli dziś poznać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kielcach. Warsztaty, które odbyły się w Centrum Edukacji Medialnej działającym przy Radiu Kielce poprowadził Piotr Litwin, analityk Stowarzyszenia Demagog.
Jak powiedział, warsztaty miały na celu nauczyć uczniów logicznego, kreatywnego i krytycznego myślenia.
– To jest bardzo istotne w edukacji. Obecnie żyjemy w takich czasach, kiedy tzw. wykuwanie informacji na pamięć nie jest już aktualnym modelem tego, jak się pracuje. Wszystko dostępne jest w Internecie. Jednak skąd wiedzieć, co w sieci jest prawdziwe? Dlatego warto taki sceptycyzm, krytyczne oko weryfikatora sobie wyrobić, by móc korzystać z tych nieograniczonych zasobów informacji zamieszczonych w Internecie, ale też korzystać z nich odpowiedzialnie – dodał Piotr Litwin.
W warsztatach wzięła udział m.in. Amelia Styczeń ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kielcach.
– Dowiedzieliśmy się czym są fake newsy, jak je rozpoznawać, unikać, czy jak się przed nimi zabezpieczać. Myślę, że w tym zakresie mam już większą pewność i wiedzę. Na pewno trzeba się przyglądać zdjęciom, które użytkownicy Internetu dodają na różne strony. Trzeba zwracać uwagę na to, czy nie zostały np. edytowane – powiedziała Amelia Styczeń.
W warsztatach udział wzięli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Kielcach.