Na budynku szkoły podstawowej w Nowej Słupi odsłonięto mural poświęcony powstańcom styczniowym. Jest upamiętnieniem zwycięskiej walki z wojskami carskimi jaką w obronie klasztoru na Świętym Krzyżu stoczyły oddziały pod dowództwem Mariana Langiewicza i Dionizego Czachowskiego.
Jak informuje Andrzej Gąsior burmistrz miasta i gminy Nowa Słupia, jest to pierwszy mural na terenie gminy. Starania o niego trwały kilka lat.
– Na terenie Nowej Słupi w okresie Powstania Styczniowego miało miejsce wiele walk i tu znajdują się groby bohaterów, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny. Przy kościele parafialnym znajduje się także pomnik upamiętniający zryw niepodległościowy z 1863 roku. Na przestrzeni dziejów wiele osób duchownych i świeckich z terenu gminy dbało o przekazywanie tradycji niepodległościowych i ten mural jest także wyrazem wdzięczności dla nich – wyjaśnia.
Renata Janik wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że naszym obowiązkiem jest pamięć o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę.
– 11 listopada to wyjątkowe święto dla wszystkich Polaków zarówno tych w kraju jak i poza jego granicami. Świętujemy nasza wolność pamiętając o tych, którzy w jej obronie oddali swoje życie. Poprzez takie działania jak powstanie muralu zachowujemy pamięć o tamtych wydarzeniach dla następnych pokoleń a także uczymy patriotyzmu i miłości do ojczyzny młode pokolenie – dodaje.
Wydarzenie uświetnił koncert w czasie którego wystąpili artyści Filharmonii Świętokrzyskiej: Renata Drozd i Filip Jurkiewicz.
Zaprezentowaliśmy, ale także wspólnie z publicznością zaśpiewaliśmy utwory patriotyczne- zaznaczył Artur Jaroń dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, który akompaniował artystom.
– Były to między innymi doskonale znane pieśni „Pierwsza brygada” czy „Warszawianka”. Wspólne muzykowanie integruje i cieszymy się, że w przed dniem Święta Niepodległości” mieliśmy możliwość zaszczepienia szczególnie młodemu pokoleniu patriotycznej nuty – zaznacza.
W trakcie wydarzenia Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich zaprezentował rekonstrukcję wydarzeń z Powstania Styczniowego.
Mural powstał dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 tys. zł jakie miasto pozyskało z Ministerstwa Obrony Narodowej.