W Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica odbył się wernisaż szóstej wystawy z cyklu „Suchedniowskie Rody”. Tym razem bohaterem jest rodzina Zegadłów z Krzyżki.
Tam w latach 60-tych została odkryta przez Barbarę Erber, ówczesnego dyrektora Muzeum Świętokrzyskiego. Wówczas w rodzinie rzeźbą zajmowało się dwóch braci, Henryk i Eugeniusz. Henryk Zegadło został zgłoszony do konkursu sztuki ludowej w Warszawie i wygrał ten konkurs. – Jury stwierdziło, że to niezwykły talent i po szkole podstawowej zaproszono go do ASP w Warszawie, którą ukończył. Później wyjechał do Niemiec, pracował w paryskiej „Kulturze” u Jerzego Giedroycia – mówi kurator wystawy Agnieszka Włodarczyk-Mazurek.
Razem z bratem stworzyli kilkaset wystaw na świecie, m.in. w Nowym Jorku i Japonii. Eugeniusz Zegadło był też dyrektorem artystycznym kilku festiwali sztuki naiwnej na świecie.
Obaj bracia poruszają tematy bardzo bliskie – praca w polu, zwierzęta i jedzenie. Obecnie są znani bardziej w Niemczech i we Francji niż w Suchedniowie. Talent drzemał w Zegadłach od wielu pokoleń. Wiele rzeźb przydrożnych w okolicy wyszło właśnie z ich pracowni – zaznacza Agnieszka Włodarczyk-Mazurek.
– Wrażliwość, metafizyczność, pojmowania materii sztuki w sposób niezwykły. Tu nie ma grama komercji. Dotykamy jądra sztuki ludowej, a każda praca powstaje z potrzeby tworzenia. Eugeniusz Zegadło tworzy też monumenty drewniane. Rzeźbi je z sekwoi, mają około 5 metrów wysokości i metr średnicy. Tworzy je z mieszkańcami danej miejscowości: oni opowiadają o najważniejszych ludziach i wydarzeniach miasta, a później te rzeźby są ustawiane w centralnych miejscach danego miasta. Najwięcej takich rzeźb jest w Niemczech i we Francji – informuje.
Sam Eugeniusz Zegadło mówi, że jest przedstawicielem art naif:
– Metodą prób i błędów doskonaliłem swój warsztat, mam szeroki zakres zainteresowań, od tematów codziennych do biblijnych związanych ze Starym i Nowym Testamentem. U nas w domu też przez lata funkcjonowała galeria sztuki na płocie – wieszaliśmy tam nasze rzeźby. Dziś prowadzę przy domu galerię sztuki ludowej, jest tam około 300 eksponatów: to rzeźby, ceramika, malowidła na szkle i obrazy na płótnie – wymienia.
Wystawa składa się z kilkunastu plansz prezentujących dorobek rodziny Zegadłów, a podczas wernisażu można było oglądać filmy poświęcone ich twórczości oraz rzeźby.
Cykl „Suchedniowskie Rody” jest realizowany przez Stowarzyszenie Kuźniczy Krąg i Suchedniowski Ośrodek Kultury.