Odwiert wykonywany przy zalewie w Sielpi, który ma umożliwić znalezienie wód termalnych osiągnął 850 metrów. Już wiadomo, że konieczne będzie jego pogłębienie. Gmina Smyków, do której należą tereny na południe od zbiornika zamierza wybudować tam kompleks rekreacyjny z ciepłymi basenami.
Jak tłumaczy Bogdan Noga z firmy odpowiedzialnej za dokumentację i nadzór inwestycji, otwór dziennie średnio pogłębiany jest o 30 metrów i obecnie prace przekroczyły ponad połowę zakładanej głębokości 1,2 tys. metrów. Są już pierwsze obserwacje. – Już na początkowym etapie prac, czyli do stu metrów głębokości zaobserwowaliśmy spore pokłady wody pitnej – mówi.
To odkrycie byłoby przydatne pod kątem uruchomienia kolejnego ujęcia wody w gminie. Jednak głównym celem odwiertu jest znalezienie ciepłej wody, która zgodnie z dokumentacją znajduje się powyżej kilometra w głąb ziemi i ma temperaturę około 35 stopni Celsjusza.
Miejsce odwiertu wyznaczono w oparciu o badania z lat 70. i 80. XX wieku. Wtedy szukano ropy naftowej, gazu i innych surowców. Jak zaznacza Bogdan Noga dawny projekt nie odpowiada w stu procentach obecnemu. Wiadomo, że trzeba będzie wykop pogłębić, aby dotrzeć do pokładów ciepłej wody. – Już po 850 metrach głębokości widzimy, że profil geologiczny się rozbudowuje i być może konieczne będzie pogłębienie tego otworu do 1320 metrów – zwraca uwagę.
Wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec wyjaśnia, że baseny mają stanowić część dużego parku rozrywki. – Nad zalewem Sielpia ma powstać budynek, w którym będzie restauracja, a tuż przy nim znajdować się będzie wieża widokowa z balonem. Wczasowicze mogliby latać balonem i podziwiać widoki w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Przewidziano też utworzenie dużej bazy noclegowej z domami na drzewach, przypominającymi domy hobbitów. Cała zabudowa ma być wykonana z drewna i naturalnych materiałów – opisuje wójt.
Atrakcje są na razie tylko koncepcją stworzoną dla gminy, która ma przyciągnąć potencjalnych inwestorów, bo jak wyjaśnia wójt właśnie w kooperacji z prywatnymi firmami można pozyskiwać pieniądze na budowę kompleksów turystycznych.
Gmina otrzymała już 11,5 mln zł dofinansowania na odwiert z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.