Ludowa sztuka, tradycyjne potrawy oraz świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach po raz 19. odbywa się Gminny Dzień Tradycji i Kultury połączony z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.
Wójt Bielin, Sławomir Kopacz wyjaśnia, że impreza jest niezwykle ważna dla mieszkańców. W tym dniu, oprócz obchodów Święta Niepodległości prezentowane są najbardziej wyjątkowe tradycje oraz dorobek kulturalny gminy.
– To także okazja do zaprezentowania tego co robimy dzisiaj i jak korzystamy z doświadczeń naszych poprzedników, do przekazania wartości naszym następcom. Mieszkańcy naszej gminy są niezwykle kreatywni i uzdolnieni. Warto te talenty pokazywać. Mamy wiele zespołów, zarówno młodzieżowych, jak i dorosłych. Są to też grupy folklorystyczne oraz młodzi soliści zdobywający nagrody na różnych konkursach – podkreśla.
Swoje umiejętności zaprezentowały przede wszystkim koła gospodyń wiejskich. Na licznych stoiskach można znaleźć tradycyjne dania, a także ciasta i słodycze. Barbara Bęben, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Belnie w gminie Bieliny powiedziała, że panie przygotowały m.in. kilka rodzajów pierogów, domowy chleb i biało-czerwone żelki.
– Jako matki Polki wkładamy w to całe nasze serce, aby to święto było obchodzone w piękny i dostojny sposób. Przez to święto chcemy pokazać, że Ojczyzna jest naszą największą wartością, za którą nasi, w tym i moi, dziadkowie walczyli i zginęli – mówi.
Z kolei Agata Durlej dodała, że KGW z Belna w związku z konkursem kulinarnym przygotowało dania oparte wyłącznie o składniki pozyskane z lasu – gulasz z dzika oraz kapustę z grzybami.
– Są to w dużej mierze łatwe do znalezienia w lesie produkty, jak np. grzyby, których w tym sezonie nie brakowało. Co istotne, są to w pełni naturalne i zdrowe dania. Dziczyzna słynie z tego, że nie posiada cholesterolu. Podobnie grzyby czy kapusta, które także są niskokaloryczne – mówiła gospodyni.
Impreza zakończy się po godz. 19.00.