Prowadzone od kilku tygodnie prace związane z zieloną rewitalizacją śródmieścia Kielc nabierają tempa. Do tej pory największe zmiany można zobaczyć na Rynku oraz na ul. Bodzentyńskiej. Roboty budowlane mają zakończyć się wiosną 2024 roku.
Zaawansowany postęp prac widać m.in. na kieleckim Rynku. Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc informuje, że prowadzone prace skupiają się obecnie na demontażu płyt w miejscach, w których przewidywane są nasadzenia. Największe zmiany widać w pobliżu północnej oraz zachodniej części placu oraz przed wejściem do ratusza. Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu krzewy rosnące przed wejściem do siedziby władz miasta zostały usunięte za pomocą koparki.
– Trwają prace związane z układaniem instalacji elektrycznej oraz teletechnicznej. Przygotowywany jest także system nawodnienia oraz grunt do nasadzeń nowej roślinności, której do tej pory nie było na Rynku. Co ważne cisy, które do tej pory rosły przed wejściem do urzędu miasta zostały przeniesione i posadzone w pobliżu domu pomocy społecznej przy ul. Jagiellońskiej. Na Rynku pojawi się nieco inna roślinność – wyjaśnia.
Znaczące zmiany widać również na ul. Bodzentyńskiej oraz placu przed kościołem pw. św. Wojciecha. Dotychczas wykonawca inwestycji zbudował m.in. przyłącze nowej instalacji oświetleniowej, komorę fontanny czy betonowe palisady, które mają ukazywać historyczny bieg Silnicy.
– Jest to istotny element inwestycji, ponieważ wielu kielczan nie wie że Silnica przepływała właśnie w tym miejscu. Wbudowano także pergolę, którą obsadzono roślinnością. Pojawiły się też konstrukcje murków zabezpieczających chodnik wzdłuż siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, czy zjazdy dla osób niepełnosprawnych. Warto pamiętać, że koncepcja architektoniczna zakłada utworzenie strefy wypoczynku i zieleni z dużą ilością roślin. Na ul. Bodzentyńskiej pojawi się 11 drzew, kilkaset krzewów, a także około 3 tys. sadzone ozdobnych traw i bylin – dodaje rzecznik prezydenta.
Prace związane z układaniem podziemnych instalacji zakończono na skwerze im. Ireny Sendlerowej. W tej chwili teren jest przygotowywany pod budowę ścieżek, nowe nasadzenia oraz ustawienie elementów małej architektury wraz z placem zabaw przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z kolei na terenie w pobliżu synagogi ukończono roboty związane z budową nowej ścieżki, która ma być centralnym punktem ogrodu powstającego między dwoma jezdniami al. IX Wieków Kielc.
Na realizację zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc władze miasta pozyskały wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Przedsięwzięcie ma zakończyć się w kwietniu 2024 r. Łączna wartość wszystkich czterech zadań to prawie 22 mln zł.