Rekordowy rok dla Targów Kielce. Mimo, że do końca 2023 roku pozostał jeszcze ponad miesiąc spółka będzie mogła się pochwalić historycznym wynikiem finansowym na poziomie kilkunastu milionów złotych. W ostatnim czasie targi kupiły także nową działkę, do której przeniesiony zostanie punkt obsługi wystawców.
Jak mówi Andrzej Mochoń prezes kieleckiego ośrodka wystawienniczego, jest to wyjątkowa sytuacja i powód do dumy zwłaszcza w okresie niezwykle trudnej sytuacji gospodarczej.
– Z danych analityków gospodarka krajowa ma w tym roku zanotować wzrost na poziomie 0.3 proc., co pokazuje, iż w gospodarce nie jest najlepiej. Odmienną sytuację mamy w targach, które notują wspaniały rok. Mieliśmy wspaniałe pierwsze półrocze, jest to zasługa między innymi drugiej edycji targów Dach forum, które były dwukrotnie większe niż premierowa edycja. Wielkim sukcesem okazały się także targi Enex i Ekotech. W tym roku zajęły wszystkie siedem hal wystawienniczych. A w przeszłości mieściły się nawet na niecałych dwóch – relacjonuje.
Andrzej Mochoń podkreśla, że równie rekordowa była także tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, w której po raz pierwszy uczestniczyło ponad 700 wystawców z 35 krajów z całego świata.
– Ranga tych targów była wyjątkowa, ponieważ czasy mamy wyjątkowe. Wojna za naszą wschodnią granicą, konieczność poniesienia przez Polskę znacznych wydatków na obronność spowodowała, że zaczął się okres boomu inwestycyjnego. Mam nadzieję, że ten stan rzeczy utrzyma się jeszcze jakiś czas, ponieważ proces modernizacji armii potrwa lata. To nie jest działanie jednorazowe, przez co możemy się spodziewać, iż także kolejny MSPO będzie imponujący – ocenia.
Kielecki ośrodek wystawienniczy w ostatnim czasie za kwotę około 4 mln zł dokonał zakupu działki wraz z nowoczesnym budynkiem przy ulicy Wystawowej, po byłym centrum serwisowym firmy Karcher. Andrzej Mochoń podkreśla, że najprawdopodobniej już w połowie przyszłego roku, do tego miejsca przeniesiony zostanie punkt obsługi wystawców oraz pracownia plastyczna targów.
– Po wycięciu znajdujących się na zakupionym terenie samosiejek i krzewów planujemy zorganizowanie w tym miejscu parkingu, a także farmę fotowoltaiczną – wyjaśnia.
Kielecki ośrodek nie porzuca także planów budowy nowej hali targowej. Plany inwestycji budowy hali o powierzchni około 12 tys. metrów kwadratowych były bardzo zaawansowane, realizację przedsięwzięcia powstrzymał wybuch pandemii koronawirusa.
Obecnie projekt budowy hali został nieco zmodernizowany. Pracownia architektoniczna odpowiedzialna za projekt przygotowała trzy warianty, które mogłyby być realizowane. Kłopotem w dalszym ciągu są jednak koszty wybudowania hali, które mogą wynosić około 100 mln zł.