– 15 lat temu po tej okolicy hulał wiatr, dziś to ważna przemysłowa dzielnica Kielc – mówi Dominik Kraska, zastępca dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego. W czwartek (16 listopada) KPT uroczyście obchodzić będzie jubileusz powstania.
Dominik Kraska podkreśla, że park w ciągu kilkunastu lat bardzo się rozwinął, a z nim rozwinęły się firmy, którym pomaga.
– W 2006 roku pojawiła się pewna idea, a doprowadzenie do obecnej sytuacji, kiedy mamy ponad 30 tys. metrów kwadratowych, ponad 250 lokatorów, czyli przedsiębiorców, którzy korzystają z tej infrastruktury zajęło kilkanaście lat. Dziś możemy być dumni, Kielecki Park Technologiczny jest największym ośrodkiem innowacji w województwie świętokrzyskim – podkreśla Dominik Kraska.
KPT wspiera firmy w praktycznie każdym aspekcie. Pomaga w budowaniu strategii rozwojowych, w strategii marketingowej, wspiera też cyfryzację przedsiębiorstw. W ostatnim roku dzięki temu wsparciu powstało kilkanaście nowych start-upów.
Mateusz Pawlik, jeden z założycieli i współwłaściciel zajmującej się inżynierią medyczną firmy Cabiomede mówi, że bez KPT jego przedsiębiorstwo prawdopodobnie by nie powstało.
– Cabiomede wzięło się z projektu Platformy Startowe dedykowanego start-upom i ludziom, którzy mają tylko pomysł i chcieliby zrobić coś nowego. W 2017 roku, kiedy Cabiomede startowało, KPT był jednym z operatorów Platform Startowych – tłumaczy Mateusz Pawlik.
Dziś Cabiomede jest znane na całym świecie. Firma posiada dwie marki, jedna koncentruje się na inżynierii weterynaryjnej, druga na inżynierii sportowej. Cabiomede jest jedynym w Polsce producentem ochraniaczy twarzy z włókna węglowego, które zapewniają bezpieczeństwo zawodnikom po urazach. W masce wyprodukowanej przez firmę grał między innymi Przemysław Frankowski w meczu kadry narodowej przeciwko Chile.
Wsparcie KPT bardzo pomogło w rozwoju również firmie EkoEnergia Polska. Łukasz Dziedzic, prezes przedsiębiorstwa informuje, że kiedy firma zaczynała działać, mogła w bardzo korzystnej cenie wynająć pomieszczenia w jednym z budynków Parku.
– KPT to również ważne centrum biznesowe, gdzie jest wiele firm, wiele też się dzieje, można nawiązać wartościowe kontrakty. Dziś zatrudniamy ponad 60 osób. Działamy na terenie całego kraju. Mamy własną działalność deweloperską, zarządzamy farmami fotowoltaicznymi, stworzyliśmy Świętokrzyską Dolinę Wodorową – mówi Łukasz Dziedzic.
KPT planuje się rozwijać i chce wybudować inkubator California o powierzchni ponad 14 tys. m kw. To miejsce, gdzie wsparcie znajdą kolejne projekty start-upowe. Szacowany koszt tej inwestycji to około 140 mln zł.