Uczniowie ostatnich i przedostatnich klas kieleckich szkół ponadpodstawowych odwiedzili w środę (15 listopada) Politechnikę Świętokrzyską. Przyszli dowiedzieć się dlaczego warto wziąć udział w największym projekcie edukacyjnym w historii naszego województwa. Chodzi o projekt „Dziś uczeń – jutro student”, którego liderem jest Politechnika Świętokrzyska.
Dla młodych ludzi, którzy skorzystają z oferty zaplanowano m.in. korepetycje, spotkania z doradcami zawodowymi i pracodawcami oraz wycieczki i pikniki edukacyjne. Inicjatorką spotkania była Renata Janik, wicemarszałek województwa. Jak podkreśla, zależy jej, by jak najwięcej młodych ludzi z naszego regionu wzięło udział w dodatkowych zajęciach.
– Otrzymaliśmy 55 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na ten projekt. To nie tylko ogromna szansa dla młodych mieszkańców naszego województwa, ale również znaczący krok w rozwoju całego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji edukacyjnych, głównie uczelni wyższych – podkreśla wicemarszałek.
Problemem jest fakt, że rozpoczęcie projektu „Dziś uczeń – jutro student” opóźnia się. Według założeń zajęcia dla młodzieży miały rozpocząć się na początku tego roku szkolnego, jednak do dziś nie udało się znaleźć firm, które będą wykonawcami zaplanowanych działań. Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktycznych Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że procedura wymaga, by realizatorów wybierać w przetargach, a to trwa. Spotkania, takie jak dzisiejsze mają promować projekt wśród uczniów świętokrzyskich szkół.
– Przede wszystkim chcemy przekazać całość informacji na temat projektu. Jak się do niego rekrutować i jaką mamy ofertę. Młodzi ludzie mają dużo obaw dotyczących przedmiotów ścisłych, my chcemy pomóc im zrozumieć matematykę, chemię, czy fizykę – tłumaczy profesor Artur Maciąg.
Piotr Łojek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Kielce jest przekonany, że uczniowie szkół ze stolicy województwa chętnie skorzystają z dodatkowych zajęć czy wyjazdów edukacyjnych. Potwierdzają to Mateusz i Kacper z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.
– Myślimy, że może to się nam przydać i pomóc w napisaniu matury – mówi Mateusz. Kacper dodaje, że najbardziej interesują go wyjazdy edukacyjne i warsztaty organizowane na uczelni.
Obaj jednak przyznają, że nie zamierzają studiować w Kielcach.
Projekt „Dziś uczeń – jutro student” ma być prowadzony przez cztery lata. W tym roku szkolnym w dodatkowych zajęciach ma wziąć udział około 2,5 tys. młodych ludzi. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędą się pierwsze zajęcia. Profesor Artur Maciąg liczy, że będzie to początek przyszłego roku kalendarzowego.