W piątek (17 listopada) w w Filharmonii Świętokrzyskiej rozpoczynają się 31. Świętokrzyskie Dni Muzyki. W programie koncerty symfoniczne, jazzowe i folkowe, podczas których zabrzmią utwory znanych muzyków i kompozytorów oraz tych nieco zapomnianych.
Jak informuje Jacek Rogala dyrektor naczelny i artystyczny kieleckiej orkiestry, podczas koncertu inauguracyjnego będzie można usłyszeć nietypowe kompozycje barokowe autorstwa Krzysztofa Pendereckiego.
– Trzy urocze miniatury trwające po około sześć minut każda zostały wykorzystane w filmie p.t. „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Hasa. Nikt by nie przypuszczał, że Krzysztof Penderecki napisał barokowe kompozycje. Można uznać, że ich powstanie to swoista riposta kompozytora skierowana do krytyków jego twórczości będąca dowodem wszechstronności Pendereckiego- wyjaśnia.
Natomiast jedną z ciekawostek będzie z pewnością przypomnienie dawnych utworów Ludomira Różyckiego patrona Filharmonii Świętokrzyskiej- dodaje Jacek Rogala.
– Podczas koncertu finałowego z okazji 140 rocznicy urodzi i 70 rocznicy śmierci Ludomira Różyckiego zaprezentujemy trzy jego utwory, które nigdy wcześniej nie były wykonywane. Będą to „Polonez uroczysty”, „Pieta na zgliszczach Warszawy” oraz „Suitę taneczną”. Kielecką orkiestrę poprowadzi Przemysław Fiugajski dyrektor artystyczny filharmonii gorzowskiej-podkreśla.
Pomysłodawcą festiwalu był dyrektor Filharmonii, Karol Anbild. Na początku prezentowana była tylko muzyka polska. Po trzydziestoletniej przerwie festiwal reaktywował dyrektor Szymon Kawalla, który nadał mu charakter monograficzny, koncentrował się na twórczości wybranego w danym roku kompozytora. Od 2002 roku dniami kieruje Jacek Rogala. Podporządkował on festiwal prezentowaniu muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem utworów niewykonywanych wcześniej w Kielcach.
PROGRAM 31. ŚWIĘTOKRZYSKICH DNI MUZYKI