Trzydzieści konkursowych form dokumentalnych będzie można obejrzeć w ramach tegorocznego, 29. Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt 2023. Święto reportażu w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się w tym roku w dniach 21-24 listopada.
Augustyna Nowacka, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury informuje, że do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 127 form dokumentalnych.
– Jesteśmy podekscytowani tym, co zobaczymy. Od wtorku do piątku, codziennie od godziny 9 zarówno na małej, jak i dużej scenie będzie można obejrzeć zakwalifikowane do konkursu prace. Zachęcam wszystkich bardzo serdecznie, tym bardziej, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny – zaznacza dyrektorka.
Widzowie zobaczą konkursowe obrazy w dziewięciu pokazach, każdy z nich dedykowany innej tematyce. Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz, reportażystka i wieloletnia dziennikarka Radia Kielce, która jest członkinią komisji selekcyjnej festiwalu powiedziała, że nadesłane prace stawiają przed naszymi oczami wszystkie aktualne problemy człowieka i świata.
– Była mowa i o Ukrainie i o wagnerowcach, ale też o tym, co dzieje się w moim państwie. Filmy poruszały również problemy środowiska LGBT, jeden jest faktycznie mocny, będzie zresztą można zobaczyć w ramach festiwalu. Myślę, że tematyka nadesłanych prac dotyka nas wszystkich – zaznaczała.
![Oczami reportażystów. Wkrótce Festiwal Form Dokumentalnych „NURT” [PROGRAM] - Radio Kielce 15.11.2023. Kielce. 29. Festiwal Form Dokumentalnych Nurt 2023 - konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Robert Wieczorek - Kierownik Działu Rozwoju Kultury, Promocji i Organizacji Imprez, Augustyna Nowacka - dyrektor KCK, juror Krzysztof Krzyżanowski, Krzysztof Miklaszewski - dyrektor festiwalu Krzysztof Miklaszewski i juror Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz. / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2023/11/K208377-1024x683.jpg)
Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny festiwalu podkreślał znaczenie dokumentu w świecie telewizji. Mówił też, że NURT to jedyny taki festiwal w Polsce, gdzie już na etapie komisji selekcyjnej odrzuca się wszelkie prace, które nie spełniają norm dokumentu i grupuje się je tematycznie, ukazując tym samym problematykę, która aktualnie porusza ludzi.
– Przyjąłem takie zasady, że nie każdy widz musi oglądać wszystkie pokazy. Może wybrać konkretny temat i zapoznać się z różnymi punktami widzenia. To jedyny taki festiwal, który daje możliwość zapoznania się z jednym tematem tak wielopłaszczyznowo – zaznaczał.
NURT to także pokazy towarzyszące. I tak w dniu otwarcia widzowie będą mogli obejrzeć „W naturze polskiej jest jakiś błąd…” w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego, czyli zrealizowany w 75. rocznicę śmierci bohatera pierwszy polski film dokumentalny o Włodzimierzu Tetmajerze. Poza tym planowane są dwa wieczory specjalne. Pierwszy ze wspomnieniami Grzegorza Królikiewicza i pokazem odnowionej cyfrowo wersji filmu „Tańczący Jastrząb”, drugi z pokazem perełek polskiego dokumentu, stanowiących kanon polskiego kina dokumentalnego. Nowością w tegorocznym festiwalu będą pokazy produkcji animowanych dla dzieci ze Studia Se-Ma-For oraz Studia Miniatur Filmowych, na które organizatorzy zapraszają w ostatni dzień wydarzenia.
Gala finałowa odbędzie się w piątek (24 listopada) o godzinie 18.00.