Od 10 grudnia 2023 roku obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany dotyczą połączeń regionalnych i dalekobieżnych.
Ze stolicy województwa świętokrzyskiego będzie można dojechać ośmioma pociągami do Warszawy, ośmioma do Krakowa, pięcioma do Lublina oraz trzema do Wrocławia i Katowic. Od 10 grudnia Kielce zyskają dodatkowe połączenie do Gliwic, dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Morcinek, dotychczas kursującego do Katowic.
Ponadto, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów, wzrośnie komfort podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC, których z Kielc będzie już 12.
Wyższą kategorię otrzyma pociąg „Wyczółkowski” relacji Szczecin – Lublin – Szczecin, który od 10 grudnia będzie zestawiony z komfortowych i nowoczesnych wagonów. Natomiast pociąg IC Nida relacji Kielce – Warszawa – Kielce będzie obsługiwany pojazdem ED160 FLIRT. – W ten sposób już 90 procent wszystkich pociągów kursujących z i do Kielc będzie obsługiwana komfortowym taborem – zaznacza PKP Intercity.
Do czerwca 2024 roku kontynuowany będzie natomiast remont linii kolejowej nr 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. Zamiast pociągów na tej trasie nadal będzie autobusowa komunikacja zastępcza.
Będzie więcej pociągów
Spółka PKP Intercity poinformowała również, że w nowym rozkładzie, który zacznie obowiązywać od 10 grudnia 2023 roku, zwiększy się liczba połączeń do/z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Spółka PKP Intercity przekazała, że będzie uruchamiać dziennie średnio 417 pociągów, czyli o 27 więcej niż obecnie. Natomiast w sezonie wakacyjnym kursować mają 454 pociągi – o 24 więcej niż w tym roku. Zwiększy się też średnia na dobę liczba połączeń międzynarodowych całorocznych z 52 do 63.
Jak przekazano od 10 grudnia utrzymana zostanie dotychczasowa liczba połączeń do/z Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Olsztyna, Bydgoszczy, Kielc oraz Lublina. Zwiększy się natomiast liczba połączeń do/z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa.
Zapowiedziano, że od 10 grudnia w rozkładzie jazdy pojawi się nowy pociąg TLK Szczeliniec, który połączy Kraków z Jelenią Górą, zatrzymując się po drodze między innymi w Katowicach, Nysie czy Kłodzku. Podróżni będą mieli do dyspozycji także dwa nowe łączone pociągi do Kłodzka. Składy IC Heweliusz oraz TLK Rozewie pojadą z Trójmiasta przez Bydgoszcz do południowej części Dolnego Śląska. Podczas podróży pasażerowie będą mogli się przesiąść we Wrocławiu do pociągu jadącego do Kłodzka, który będzie obsługiwany zmodernizowanym zespołem trakcyjnym ED74.
Z kolei uzupełnieniem siatki połączeń na trasie Warszawa – Białystok będzie nowy skład IC Esperanto, a między Przemyślem a Krakowem – pociąg IC Łukasiewicz. Oba będą kursowały w niedziele. Dodatkowo w nowym rocznym rozkładzie jazdy pociąg IC Górski kursować będzie w zmienionej relacji Świnoujście – Hrubieszów, a skład IC Zamoyski pojedzie z Kołobrzegu do Rzeszowa, a nie jak dotychczas do Hrubieszowa.
Od nowego rozkładu jazdy część tras pociągów będzie dłuższa. Pociąg EIP 1602/6102 relacji Warszawa – Wrocław dojeżdżać będzie do Jeleniej Góry i Wałbrzycha. Skład IC Fredro, kursujący dotychczas z Wrocławia do Warszawy, pojedzie dalej do Białegostoku. Natomiast trasa IC Morcinek relacji Lublin – Katowice zostanie wydłużona do Gliwic. Pociąg IC Skaryna kursujący do tej pory na trasie Terespol – Warszawa będzie dojeżdżał do Łodzi, a pociąg IC Rejewski, obsługujący trasę Bydgoszcz – Warszawa, pojedzie do Lublina.
Pociągi dojadą do Zakopanego
PKP Intercity przypomniało, że dotychczas, ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na trasie Kraków – Zakopane, bezpośrednio pociągiem do stolicy Tatr można było dojechać tylko w wakacje i ferie zimowe, a przez pozostały okres korzystając z zastępczej komunikacji autobusowej do/z Krakowa.
– Od 22 grudnia wróci pięć całorocznych połączeń do Zakopanego i dwa sezonowe. Mieszkańcy Trójmiasta będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska, TLK Karpaty oraz IC Witkacy. Z Warszawy będzie można pojechać w Tatry dwoma pociągami wyruszającymi z Trójmiasta, a także składami EIC Tatry oraz IC Karłowicz rozpoczynającymi bieg w stolicy. Ostatni z nich po drodze zatrzyma się m.in. w Kielcach – wskazano.
Dodano, że pociąg EIC Tatry pokona całą trasę ze stolicy do Zakopanego w czasie 4 godzin i 53 minut. To skrócenie o ponad 50 minut względem poprzedniego rozkładu jazdy.
Z Krakowa do stolicy Tatr kursować będzie pięć połączeń: EIC Tatry, TLK Małopolska, TLK Karpaty, IC Karłowicz oraz IC Witkacy. Z kolei ze Szczecina przez Poznań i Katowice pojedzie sezonowy skład IC Podhalanin, a z Bydgoszczy sezonowy pociąg IC Halny, który zabierze pasażerów z województwa śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.
PKP Intercity poinformowało też, że zgodnie z zapowiedzią zarządcy infrastruktury, podczas obowiązywania nowego rozkładu jazdy, rozpoczęte zostaną prace inwestycyjne na katowickim węźle kolejowym. Od 10 grudnia pociągi IC Chopin, IC Cracovia, IC Porta Moravica oraz TLK Galicja zostaną skierowane na trasę okrężną, z pominięciem Katowic.
Więcej połączeń międzynarodowych
Wraz z nowym rocznym rozkładem jazdy, jak zapowiada przewoźnik, zwiększy się liczba połączeń międzynarodowych. Dzienny pociąg IC Odra połączy Kraków z Berlinem, a po drodze zatrzyma się m.in. w Katowicach, Opolu, Wrocławiu czy Zielonej Górze. Natomiast skład IC Danubius zapewni poranne połączenie Wrocławia i Krakowa z Wiedniem oraz wieczorny powrót. Pociąg będzie składał się z dwóch grup wagonów – jedna wyruszy ze stolicy Małopolski, druga z Dolnego Śląska. Wagony połączą się w Bohuminie, skąd wyruszą dalej do Austrii. Ponadto od 10 grudnia połączenie IC Chopin zacznie kursować w wydłużonej relacji z Warszawy do Monachium. Nocny pociąg przejedzie przez trzy kraje i po drodze zatrzyma się m.in. w Krakowie, Ostrawie, Wiedniu oraz Salzburgu.
ROZKŁAD JAZDY POCIĄGÓW WAŻNY OD 10 GRUDNIA 2023 ROKU
Rozkład jazdy dla wszystkich stacji kolejowych w Polsce jest dostępny na stronie internetowej spółki PKP PLK oraz na polregio.pl i intercity.pl), a także w Portalu Pasażera PKP PLK S.A. oraz na rozklad-pkp.pl.