Mieszkaniec Stąporkowa Jan Kochanowski znalazł niebieskiego grzyba – borowiczkę niebieszczejącą, która uznana była za gatunek wymarły. Kilkadziesiąt niebieskich grzybów wyrosło na terenach po dawnej kopalni odkrywkowej Stara Góra koło Stąporkowa.
W Polsce znane było tylko jedno miejsce jego występowania: w 1923 r. w Karkonoszach. W 2006 r., gdy publikowano czerwoną listę roślin i grzybów Polski, gatunek został uznany za wymarły lub zaginiony.
Jan Kochanowski mykolog amator informuje, że borowiczka niebieszczejąca to niewielki okrągły grzyb dorastający do trzech centymetrów, który zaliczany jest do grzybów podziemnych, czyli takich które można znaleźć tuż pod ściółką, w miejscach zrytych przez dziki lub sarny.
– Mnie się udało go znaleźć w ubiegłym roku na bardzo dużym obszarze, tam było kilkadziesiąt owocników. Jego cechą charakterystyczną jest to, że rośnie na grzybni borowika szlachetnego, czyli popularnego prawdziwka.
Jan Kochanowski dodaje, że chociaż od dziecka lubił leśne wędrówki to zainteresowanie grzybami na poważnie zaczęło się, gdy zamieszkał w Stąporkowie i zaczął spotykać gatunki, o których nigdy wcześniej nie słyszał np. siatkolisty, gwiazdosze czy grzyby podziemne.
– Jeżeli znajdę coś rzadkiego i ciekawego to zbieram, suszę i wysyłam do badań na Uniwersytet w Poznaniu, Łodzi czy Jagielloński w Krakowie. Na podstawie badań zarodników dostaję informację co to za gatunek. To dla mnie to też zachęta do szukania kolejnych rzadkich grzybów.
Kolejnym rzadkim gatunkiem który znalazł Jan Kochanowski to wnętrznica smardzowata, która w Polsce uznawana była za gatunek wymarły.
– Od około 10 lat jestem jakby mykologiem-amatorem. Obecnie jestem w stanie rozpoznać ponad 300 gatunków grzybów jadalnych i niejadalnych występujących w polskich lasach.
Jak dodaje Jan Kochanowski obszarem, który daje mu najwięcej znalezisk jest Stara Góra, gdzie od czasów średniowiecza wydobywano rudy żelaza. Gleba z wnętrza ziemi jest rozwleczona na dużym obszarze, przez co nie ma kwaśnego odczynu, a obojętny sprzyja pojawieniu się rzadkich i nieznanych dotąd gatunków.
Oprócz poszukiwanie rzadkich grzybów Jan Kochanowski utrwala je na fotografiach. Zdjęcia jego niezwykłych znalezisk można oglądać na wystawie w siedzibie Nadleśnictwa Stąporków.