Wielkie dzieła literatury polskiej przedstawione głosem znanych i lubianych aktorów, a także dziennikarzy – taki specjalny projekt przygotowało dla swoich słuchaczy Radio Kielce.
W jego ramach rozgłośnia nagrywa w formie audiobooków największe dzieła literackie, jakie powstały na terenie regionu świętokrzyskiego, bądź zostały napisane przez autorów trwale związanych z ziemią kielecką.
– To duży, trzyletni projekt – informuje Renata Morąg, sekretarz redakcji Radia Kielce.
Podkreśla, że audiobooki będą wyjątkowe z dwóch względów – po pierwsze z uwagi na same dzieła, które zajmują znaczące miejsce w literaturze polskiej, po drugie z uwagi na formę przekazu. Będą prezentowane głosami znanych i lubianych aktorów sceny polskiej, kieleckiego teatru, ale też dziennikarzy Radia Kielce.
W tym roku przygotowano dla słuchaczy „Kazania Świętokrzyskie”, które czyta aktor Jerzy Zelnik, „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka prezentowaną przez aktora Andrzeja Pieczyńskiego, a także „Krótką rozprawę między trzema osobami…” Mikołaja Reja w wykonaniu aktora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Janusza Głogowskiego. Tegoroczne realizacje zamykają „Roczniki, czyli kroniki Królestwa Polskiego” Jana Długosza, które przeczytali: dr Cezary Jastrzębski, regionalista i historyk oraz Robert Szumielewicz, nasz redakcyjny kolega.
Aktor Andrzej Pieczyński przyznaje, że praca nad audiobookiem nie była łatwa, jednak bardzo satysfakcjonująca.
– Nagraliśmy kronikę w trzy dni, codziennie pracowaliśmy od sześciu do ośmiu godzin. Przeczytanie samego tekstu i wejście w jego stylistykę to już była prawdziwa zabawa. Praca nad tym tekstem uświadomiła mi, jak dalece odeszliśmy od znaczenia słowa. Kiedyś miało ono ogromną siłę – mówi.
Aktor Janusz Głogowski z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach nie kryje, że propozycja pracy nad tekstem staropolskim była dla niego zaskoczeniem.
– Na początku byłem może nie przestraszony, ale zaniepokojony, czy podołam takiemu wyzwaniu. Zdawałem sobie sprawę, że jest to trudny tekst. W fazie przygotowań uznałem, że mimo obcości tekstu z uwagi na jego odległość dziejową dla współczesnego odbiorcy, jest on po prostu wdzięczny – opowiada.
Audiobooki są dostępne za darmo na portalu wielkaliteratura.online. Pogrupowano je według autorów oraz tytułów. Można ich słuchać na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu.
Promocja projektu „Wielka literatura w cyfrowym świecie” z udziałem aktora Jerzego Zelnika odbędzie się w piątek (24 listopada) o godz. 17:30 w siedzibie Radia Kielce. Słuchacze Radia Kielce mogą otrzymać zaproszenia na to wydarzenie w różnych audycjach prowadzonych na antenie Radia Kielce.